Kur'an-ı Kerim'de iç huzuru ile ilgili kavramların incelenmesi (sekine, itmi'nan, kalp)
Concepts related to inner peace in the Quran examination (sekine, itmi'nan, heart)
  1. Tez No: 935866
  2. Yazar: BEDRİYE GÜLŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENVER ARPA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: İslami Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu tezin genel amacı Kur'an-ı Kerim'i günümüz insanını ihtiyaçları ile buluşturmak ve bu ihtiyaçlara çözüm sunabilmektir. İç huzur, çağımızda son derece ihtiyaç duyulan bir kavram olarak görülmektedir. Çoğu insanın stres, sıkıntı, depresyon, üzüntü ve mutsuzluk içinde kaybolmuş bir hayattan şikâyet ettiği görülmektedir. Geri dönüşü olmayan ve sadece bir kere yaşanılmaya izin verilen bu hayatta, huzuru elde etmenin yöntemleri elbette ki olmalıdır. Bu ihtiyaca Kur'an'ın nasıl cevap vereceği incelenerek günümüz insanının ihtiyaçlarının karşılanması amaçlanmaktadır. İnsanoğlu yaratılmışların içinde en mükemmel özelliklere sahip olan varlıktır. Ruh ve bedenden oluşan bu varlık, sadece dış dünya ile değil aynı zamanda deruni âlem ile de irtibat halinde olan duygu ve düşüncelere sahiptir. Yüce kitabımız Kur'an-ı Kerim, bu olayı insanın en güzel şekilde yaratıldıktan sonra kendisine ruhun üflenilmesi şeklinde ifade etmekte,1 böylece insanın sadece beden değil aynı zamanda fizikötesi bir özelliğe de sahip olduğunu göstermektedir. Bedenin gıdaya ihtiyacı olduğu gibi ruhun da beslenmeye ihtiyacı vardır. Gerekli besini temin edemediği zaman ise ruhun işlevini yitirmesi söz konusudur. Yüce Kitabımız Kur'an-ı Kerim ise bize reçetemizi sunmaktadır.“Kalpler ancak Allah'ı anmakla huzura kavuşur.”2 Ruhun dış dünyaya yansıması duygularladır ve duyguların mekânı ise kalp, yani gönüldür. Gönlün sıkılması, daralması aynı zamanda ruhun sıkılması ve huzursuz olması anlamına gelecektir. Kur'an-ı Kerim'de iç huzuru anlamına gelen sekine ve itmi'nan kavramlarının geçtiği ayetler analiz edildiğinde; kişiyi iç huzura ulaştıracak unsurların maddi ve manevi olmak üzere iki faktöre sahip olduğu görülmektedir. Sadece iman eden insanlara Allah'tan bir yardım ve ikram olarak sekinenin indirilerek, inanan insanların itmi'nana kavuşması, iç huzurunu elde etmesi, iç huzurun manevi boyutunu göstermektedir. Evlilik, iç huzurun insan boyutunu, ev, mekân boyutunu, gece ise iç huzurun zaman boyutunu, inançtan bağımsız olarak sunduğu için iç huzurun maddi yönüne örnek olmaktadır. Bilgi, zikir, iman da kişiyi iç huzura götüren manevi unsurlar arasında yer almaktadır. Tez çalışmamıza özgün bir değer katan ve onu bu alanda 1 Secde 32/9. 2 Râd 13/29. vii önemli kılan husus, iç huzuru kavramının daha önce Kur'an-ı Kerim içerikli olarak geniş bir şekilde araştırılmamış olmasıdır.
Özet (Çeviri)
The general purpose of this thesis is to bring the Holy Quran together with the needs of today's people and to offer solutions to these needs. Inner peace is seen as a concept that is extremely needed in our age. It seems that most people complain about a life lost in stress, boredom, depression, sadness and unhappiness. Of course, there must be methods to achieve peace in this life that has no return and is only allowed to be lived once. It is aimed to meet the needs of today's people by examining how the Quran responds to this need. Human beings are beings with the most perfect characteristics among all creatures. This being, consisting of soul and body, has emotions and thoughts that are in contact not only with the external world but also with the inner world. Our great book, the Holy Quran, expresses this event as the soul being breathed into the human being after he was created in the most beautiful way, thus showing that the human being is not only physical but also has a metaphysical feature. Just as the body needs food, the soul also needs nourishment. When it cannot provide the necessary nutrition, the soul loses its function. Our great book, the Holy Quran, offers us our prescription.“Hearts find peace only by remembering Allah.”The reflection of the soul to the outside world is through emotions, and the place of emotions is the heart. Boredom and narrowness of the heart will also mean boredom and restlessness of the soul. When the verses in the Holy Quran in which the concepts of sesine and itmi'nan, which mean inner peace, are mentioned are analyzed; It is seen that the elements that will bring a person to inner peace have two factors: material and spiritual. The fact that tranquility is sent down only to believers as a help and gift from Allah, enabling believers to gain confidence and inner peace, shows the spiritual dimension of inner peace. Marriage is an example of the material aspect of inner peace, as it presents the human dimension of inner peace, the home and space dimension, and night offers the time dimension of inner peace, independent of belief. Knowledge, dhikr and faith are among the spiritual elements that lead a person to inner peace. What adds a unique value to our thesis and makes it important in this field is that the concept of inner peace has not been extensively researched in the context of the Holy Quran before.