Sınırlar arası kadınlık deneyimleri: Türkiye'deki İranlı göçmen kadınlar örneği
Cross-border femininity experiences: The case of Iranian immigrant women in Turkey
  1. Tez No: 935879
  2. Yazar: ASİYE KEMİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAVAŞ ÇAĞLAYAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Bu çalışma ile Türkiye'deki İranlı Göçmen kadınların göç, sürecinde ve göç sonrasındaki deneyimlerinin kesişimsel yaklaşımı dışarıda bırakmayan toplumsal cinsiyet bakış açısıyla ele alınması hedeflenmiştir. Birden fazla baskı mekanizmalarının birbirleriyle olan ilişkisi ve bireyler üzerindeki tahakkümüne odaklanan kesişimsel yaklaşım, bu noktada yalnızca toplumsal cinsiyetin değil aynı zamanda sınıf, ırk, etnik köken ve dini inanç gibi pek çok parametrenin birbiriyle olan ilişkisini ortaya koymaktadır. Dolayısıyla hem sosyal konumların birbirleriyle olan ilişkiselliğine hem de değişkenliğine vurgu yapan kesişimsellik; Türkiye'de yaşayan İranlı göçmen kadınların hem menşei ülkedeki hem de hedef ülkedeki farklı dinamikleri içinde barındıran deneyimlerinin anlamlandırılması noktasında işlevsel bir araç olarak kullanılmıştır. Bu bağlamda bu çalışmada; İranlı göçmen kadınların göç etmelerine neden olan faktörler birer deneyim biçimi olarak ele alınırken; göç sürecinde yaşamış oldukları deneyimler ile göç sonrasındaki değişen ve değişmeyen deneyimleri aile içi ilişkiler, sosyal, ekonomik, kültürel, psikolojik vd. kategoriler bağlamında anlaşılıp anlamlandırılmaya çalışılmıştır. Bu noktada kaynak ve hedef bölgedeki koşulların sosyal, ekonomik ve kültürel olarak farklılık göstermesinin kadınların deneyimlerini nasıl etkilediği göz önünde bulundurulurken; kadınların dini inançlarının, etnik kökenlerinin, ekonomik durumlarının, sahip oldukları ya da olmadıkları sermaye türlerinin vd. pek çok faktörün süreç üzerindeki etkisi de kesişimsel bir bakış açısıyla ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Nitel araştırma yönteminin benimsendiği bu çalışmada; alan verileri, yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak derinlemesine mülakat tekniği ile elde edilmiştir. Yapılan görüşmeler, yarı yapılandırılmış görüşme formunda yer alan başlangıç sorunlarından yola çıkılarak, İranlı göçmen kadınların tikel deneyimleri doğrultusunda derinleştirilmiştir. Görüşülen İranlı göçmen kadınlara maksimum çeşitlilik gözetilmeye çalışılarak kartopu örnekleme tekniği kullanılarak ulaşılmıştır. Çalışma kapsamında 31 kişi ile görüşme gerçekleştirilmiştir. Ancak 5 kişi ile yapılan görüşme verileri kayba uğramıştır. Söz konusu veri kayıpları göz önünde bulundurulmakla birlikte yapılan kategorik analizler 26 kişi ile yapılan görüşme verileri üzerinden gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında söylenebilir ki; İranlı göçmen kadınların göç etmelerine neden olan deneyimleri cinsiyet, din, ırk, eğitim, ekonomi, siyaset, aile içi ilişkilerin dinamiği ve ataerkil anlayışın beraberinde getirdiği rol ve sorumluluklar kesişiminde şekillenirken; göç ettikten sonraki deneyimleri ise bütün bunlara ek olarak göçmen ve göçmen kadın olmanın kesişimselliğinde de şekillenmiştir. Göçmen kadınların deneyimlerin ortak noktada buluştuğu alanlar olmakla birlikte her bir kadının deneyiminin dini inanç, ırk, sahip olunan sosyal ve ekonomik sermaye çerçevesinde tikel olarak birbirinden ayrıldığı noktalar da olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to address the experiences of Iranian immigrant women in Turkey before, during and after migration from a gender perspective that does not exclude the intersectional approach. The intersectional approach, which focuses on the relationship between multiple oppression mechanisms and their domination over individuals, reveals the relationship between not only gender but also many parameters such as class, race, ethnicity and religious belief. Therefore, intersectionality, which emphasizes both the relationship between social positions and their variability, has been used as a functional tool in terms of making sense of the experiences of Iranian immigrant women living in Turkey, which include different dynamics both in the country of origin and in the target country. In this context, this study examines the factors that cause Iranian immigrant women to migrate as a form of experience; and attempts are made to understand and interpret their experiences during the migration process and their changing and unchanging experiences after migration in the context of family relations, social, economic, cultural, psychological, etc. categories. At this point, while considering how the social, economic and cultural differences in the conditions in the source and target regions affect women's experiences; The effects of many factors such as women's religious beliefs, ethnic origins, economic status, the types of capital they have or do not have, etc. on the process have also been tried to be revealed from an intersectional perspective. In this study, where the qualitative research method was adopted; field data were obtained with an in-depth interview technique using a semi-structured interview form. The interviews were deepened in line with the particular experiences of Iranian immigrant women, based on the initial problems in the semi-structured interview form. The Iranian immigrant women who were interviewed were reached using the snowball sampling technique, trying to observe maximum diversity. 31 people were interviewed within the scope of the study. However, the data from the interviews conducted with 5 people were lost. Although these data losses were taken into consideration, the categorical analyses were conducted on the data from the interviews conducted with 26 people. It can be said within the scope of the study that; While the experiences of Iranian immigrant women that caused them to migrate are shaped at the intersection of gender, religion, race, education, economy, politics, the dynamics of family relations and the roles and responsibilities brought about by the patriarchal understanding; Their experiences after migration have been shaped by the intersectionality of being an immigrant and an immigrant woman in addition to all these. While there are areas where immigrant women's experiences meet at a common point, there are also points where each woman's experience differs from each other within the framework of religious belief, race, and social and economic capital.