Türkiye illeri için sosyoekonomik gelişmişlik endeksine bağlı bir kentsel nüfus yoğunluk modeli önerisi
A proposal of an urban population density model based on the socioeconomic development index for provinces of Turkiye
  1. Tez No: 935880
  2. Yazar: BURCU ASLAN OKAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANKUT DAĞDAL İNCE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Jeoinformasyon Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Türkiye, kentsel nüfusu her yıl artan, gelişmekte olan ülkelerden biridir. Günümüzde Türkiye'nin kentleşme politikaları yoğun bir şekilde tartışılmakta ve kentsel dönüşüm gibi planlama araçları ile kentsel alanların dönüşümü ve iyileştirme çabaları sürmektedir. Ancak ülkedeki sosyoekonomik eşitsizlikler nedeniyle bu politika ve araçlar her ilde eşit fayda ve başarı sağlayamayabilmektedir. Bu tez, Türkiye illeri için sosyoekonomik gelişme endeksi değerleri ve kentsel değişkenler içeren bir matematiksel model önerisi ile kentsel çalışmalara önemli bir katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Tez kapsamında, kentsel nüfus yoğunluğu, optimum yoğunluk ve sosyoekonomik parametreler arasındaki ilişki üzerine literatür incelenmiş ve Türkiye'nin kentleşme tarihinden kısaca bahsedilmiştir. Kentsel nüfus yoğunlukları ile Türkiye'nin il merkezlerinin sosyoekonomik gelişmişlik düzeyleri arasındaki olası ilişki ArcGIS, Geoda ve Google Earth görüntüleri kullanarak çeşitli mekânsal otokorelasyon yöntemleri ve mekânsal regresyon modelleri ile incelenmiştir. Analizler sonucunda, illerin sosyoekonomik gelişmişlik değerleri arasında pozitif bir mekânsal otokorelasyon bulunduğu tespit edilmiştir. Sosyoekonomik gelişmişlik değerleri ile kentsel nüfus yoğunluk değişkeni arasında ise anlamlı istatistiksel bir ilişki olmadığı, ancak kentsel alan büyüklüğü ile anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Daha sonra, illerin sosyoekonomik gelişmişlik değerlerine dayalı yeni bir optimal kentsel nüfus yoğunluk modeli formüle edilmiştir. Her il için hesaplanan bu optimal yoğunluk değerine göre iller gruplandırılmış ve her grup için optimal kentsel nüfus yoğunlukları önerilmiştir. Bu iller için üretilecek kentsel politikalar ve eylem adımları değerlendirilmiştir. Bu çalışmanın araştırma kısıtlarından biri, il merkezleri düzeyinde makro ölçekli analizler gerçekleştirilmiş olmasıdır.
Özet (Çeviri)
Turkey is a developing country with an increasing urban population each year. Today, Turkey's urbanization policies are intensely debated, and efforts to transform and improve urban areas through planning tools such as urban transformation are ongoing. However, due to the socioeconomic inequalities in the country, these policies and tools may not provide equal benefits and success in every province. This thesis aims to significantly contribute to urban studies by proposing a mathematical model that includes socioeconomic development index values and urban variables for Turkish provinces. Within the scope of the thesis, the literature on the relationship between urban population density, optimal density, and socioeconomic parameters was reviewed, and a brief history of Turkey's urbanization was presented. The potential relationship between urban densities and the socioeconomic development levels of Turkey's provincial centers was examined using various spatial autocorrelation methods and spatial regression models with the help of ArcGIS, Geoda, and Google Earth images. The analyses revealed a positive spatial autocorrelation among the socioeconomic development values of the provinces. While no statistically significant relationship was found between socioeconomic development values and urban population density variables, a meaningful relationship was identified with the size of urban areas. Subsequently, a new optimal urban population density model based on the socioeconomic development values of the provinces was formulated. Provinces were grouped according to the optimal density values calculated for each province, and optimal urban population densities were proposed for each group. Urban policies and action steps to be developed for these provinces were evaluated. One of the research limitations of this study is that macro-scale analyses were conducted at the level of provincial centers.