Çevik liderlik ve çalışanların yenilikçi davranışının kriz yönetimi üzerindeki etkisi
The effect of agile leadership and innovative behaviour of employees on crisis management
- Tez No: 935878
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEYMA GÜN EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Küreselleşmenin etkisiyle birlikte çevresel faktörler ve değişimler, otel işletmelerini krizlerle karşı karşıya bırakmakta ve varlıklarını sürdürmelerini zorlaştırmaktadır. Sözü edilen bu değişimlere uyum sağlamakta güçlük çeken esneklik, çeviklik ve dinamizmden yoksun olan örgütler krizlere daha açık hale gelmekte ve otel işletmelerinin varlıklarını tehlikeye atmaktadır. Bu durum, otel işletmelerini etkili bir kriz yönetimi anlayışına yöneltmektedir. Kriz dönemlerinde, yöneticilerin ve çalışanların sahip olduğu yetkinlikler ve bu yetkinlikler doğrultusunda sergiledikleri tutum ve davranışlar, başarılı bir kriz yönetiminde belirleyici bir rol oynamaktadır. Yapılan çalışmalar, çevik liderlerin dinamik bir ortamda etkili bir yönetim sergileyerek krizleri yönetme konusunda oldukça becerikli olduklarını ortaya koymaktadır. Çevik liderler hem iç hem de dış çevrelerin karmaşıklığına karşı koymak için çeşitli stratejiler geliştirirler ve geleneksel kalıpların dışına çıkarak esnek ve yenilikçi bir tutum sergilerler. Ayrıca çevik liderler çevredeki değişimlerin işletmeleri ne ölçüde etkileyeceği konusunda farkındalıkları yüksek liderlerdir. Kriz dönemlerinde önemli görülen diğer bir unsur olarak“çalışanların yenilikçi davranışları”ön plana çıkmaktadır. Literatürde, otellerin dinamik bir çevrede sürdürülebilir rekabet avantajı için yeniliğe vurgu yapılmakta ve bunun çalışanların yenilikçi davranışlarıyla ilişkili olduğu belirtilmektedir. Özellikle dinamik bir çevrede rakiplerden anlamlı fark yaratmada ve krizlerin etkili yönetilmesinde çalışanların yenilikçi davranışlar sergilemesi önemli görülmektedir. Bu çerçevede bu çalışmanın temel amacı“çevik liderlik”ve“çalışanların yenilikçi davranışının”,“kriz yönetimi”üzerindeki etkisini araştırmaktır. Çalışmanın yöntemi niceldir ve veri toplama tekniği olarak anket çalışması yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Muğla destinasyonundaki dört ve beş yıldızlı otel çalışanları oluşturmaktadır. Veriler, 245 otel çalışanından toplanmıştır. Verileri değerlendirmek amacıyla Jamovi yazılımı kullanılarak regresyon analizi yapılmış ve elde edilen bulgular yorumlanmıştır. Yapılan analizler neticesinde ortaya çıkan en önemli bulgu, çevik liderliğin değişim odaklılık boyutu ile çalışanların yenilikçi davranışlarının kriz yönetiminin tüm aşamaları üzerinde pozitif ve anlamlı etkiye sahip olmasıdır.
Özet (Çeviri)
With the impact of globalisation, environmental factors and changes confront hotel businesses with crises and make it difficult for them to maintain their existence. Organisations lacking flexibility, agility and dynamism, which have difficulty in adapting to these changes, become more vulnerable to crises and endanger the existence of hotel businesses. This situation leads hotel businesses to an effective crisis management approach. In times of crisis, the competencies of managers and employees and the attitudes and behaviours they exhibit in line with these competencies play a decisive role in successful crisis management. Studies reveal that agile leaders are highly skilful in managing crises by exhibiting effective management in a dynamic environment. Agile leaders develop a variety of strategies to counter the complexity of both internal and external environments and exhibit a flexible and innovative attitude by going beyond traditional moulds. In addition, agile leaders are highly aware of the extent to which changes in the environment will affect organisations. 'Innovative behaviour of employees' comes to the forefront as another important factor in times of crisis. In the literature, innovation is emphasised for sustainable competitive advantage of hotels in a dynamic environment and it is stated that this is related to innovative behaviours of employees. Especially in a dynamic environment, it is considered important for employees to exhibit innovative behaviours in creating a significant difference from competitors and managing crises effectively. In this framework, the main purpose of this study is to investigate the effect of 'agile leadership' and 'innovative behaviour of employees' on 'crisis management'. The method of the study is quantitative and a questionnaire was used as a data collection technique. The population of the study consists of four and five star hotel employees in Muğla destination. Data were collected from 245 hotel employees. In order to evaluate the data, regression analysis was performed using Jamovi software and the findings were interpreted. The most important finding that emerged as a result of the analyses is that the change orientation dimension of agile leadership and innovative behaviours of employees have a positive and significant effect on all stages of crisis management.