Muhasebe meslek mensuplarının örgütsel etik iklim algılarının işle bütünleşme üzerine etkisi
The effect of organizational ethical climate perceptions of accounting professionals on work integration
- Tez No: 935882
- Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS KİSHALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Araştırmanın amacı muhasebe meslek mensuplarının örgütsel etik iklim algılarının işle bütünleşmeye etkisinin incelenmesidir. Araştırmanın evrenini muhasebe meslek mensupları oluşturmaktadır. Araştırmada kolayda örneklem yöntemi kapsamında 406 muhasebe meslek mensubuna ulaşılmıştır. Araştırmada verilerin toplanmasında anket formu kullanılmıştır. Anket formu demografik özelliklere yönelik sorulardan, Örgütsel Etik İklimi Ölçeği ve İşle Bütünleşme Ölçeği'nden oluşmaktadır. Araştırmada veri analizi SPSS 21 paket programında yapılmıştır. Örgütsel etik iklimin iş ile bütünleşme üzerindeki etkisi genel olarak sınırlı bir düzeydedir. Ancak davranışlara yönelik etik iklim algısının, duygusal ve toplam iş ile bütünleşme üzerinde daha güçlü bir etki yarattığı dikkat çekmektedir. Fiziksel ve bilişsel bütünleşme boyutlarında ise etkilerin daha sınırlı olduğu veya istatistiksel anlamlılık sınırında kaldığı görülmüştür. Bu durum, çalışanların iş ile bütünleşme düzeylerinin artırılmasında örgütsel etik iklimin belirli boyutlarının (özellikle davranışsal unsurların) öncelikli olarak ele alınması gerektiğini göstermektedir. Sonuç olarak, örgütlerin etik iklimini geliştirirken özellikle davranışsal boyuta odaklanmaları, çalışanların iş ile bütünleşme düzeylerinin artırılmasında önemli bir katkı sağlayabilir. Ayrıca, kuralların öne çıktığı bir etik iklimin fiziksel bütünleşme üzerindeki etkilerinin de göz önünde bulundurulması gerektiği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the research is to examine the effect of organizational ethical climate perceptions of accounting professionals on work integration. Accounting professionals constitute the universe of the research. 406 accounting professionals were reached within the scope of the convenience sampling method in the research. A survey form was used to collect data in the research. The survey form consists of questions regarding demographic characteristics, the Organizational Ethical Climate Scale and the Work Integration Scale. Data analysis in the research was conducted using the SPSS 21 package program. The effect of organizational ethical climate on work integration is generally limited. However, it is noteworthy that ethical climate perception regarding behaviors creates a stronger effect on emotional and total work integration. In the physical and cognitive integration dimensions, the effects were found to be more limited or remained at the limit of statistical significance. This situation shows that certain dimensions of the organizational ethical climate (especially behavioral elements) should be addressed as a priority in increasing the level of integration of employees with work. As a result, when developing the ethical climate of organizations, focusing especially on the behavioral dimension can make a significant contribution to increasing the level of integration of employees with work. In addition, it is evaluated that the effects of an ethical climate where rules are prominent on physical integration should also be taken into consideration.