Kolon kanseri hücrelerinde selenyum uygulamasının poliferasyon ve apopitoz üzerine etkisi
Effect of selenium application on proliferation and apoptosis in colon cancer cell line
- Tez No: 935881
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜNEVVER BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Fizyoloji, Onkoloji, Biology, Physiology, Oncology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlaç Araştırma, Geliştirme ve Uygulamaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Kolorektal kanser, kansere bağlı ölümlerin önde gelen nedenlerindendir. Kanser tedavisinde en sık kullanılan yöntemler kemoterapi, radyoterapi, cerrahi yöntemler olarak sıralanabilir.Bunların yanında hormon terapisi ve biyolojik yöntemler gibi farklı tedaviler de kullanılabilmektedir. Kemoterapötiklerden birkaçının başka bir ajan ile kombine kullanımı son yıllarda birçok kanser tedavisinde başvurulan seçeneklerden birisi olmaktadır. Selenyum, temel biyolojik işlevlere sahip bir oligoelementtir Literatürde selenyumun farklı kimyasal formlarının, doğal bileşenler ve sitotoksik ajanlarla birlikte kombine edilerek çeşitli kanser hücrelerinde etkinliğinin araştırıldığı çalışmalar mevcuttur. Bu proje ile selenyum dioksitin SW480 kolon adenokarsinoma hücrelerinde proliferasyon ve apopitoz üzerindeki etkilerinin araştırılması ve bu etkileri hangi mekanizmalar ile gösterdiğinin ortaya konması amaçlanmaktadır. Farklı sürelerde ve farklı dozlarda selenyum ve sisplatin uygulanarak, 3-(4,5-dimetiltiyazol-.2-yl)-2,5-difeniltetrazolyum-bromür (MTT) testi ile yarı maksimum inhibitör konsantrasyonu (IC50) değerleri belirlenmiş ve çalışma grupları(Kontrol, Selenyum, Sisplatin, Sisplatin+Selenyum) oluşturulmuştur. İmmünositokimyasal yöntemle apoptotik etki kaspaz-3 immünreaktivitesiyle, proliferatif etki ise proliferatif hücre nükleer antijeni (PCNA) immünreaktivitesi ve argirofilik çekirdekçik yapıcı bölgeler (AgNOR) özelbir boyama yöntemi ile değerlendirildi ve istatistiksel olarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Colorectal cancer is one of the leading causes of cancer-related deaths. The most commonly used methods in cancer treatment are chemotherapy, radiotherapy, and surgery. In addition to these, different treatments such as hormone therapy and biological methods can also be used. In recent years, the combined use of certain chemotherapeutic agents with other substances has become a widely adopted strategy in cancer treatment. Selenium is an essential trace element with fundamental biological functions. In the literature, there are studies investigating the efficacy of different chemical forms of selenium, in combination with natural compounds and cytotoxic agents, on various cancer cells. This study aims to examine the effects of selenium dioxide on proliferation and apoptosis in SW480 colon adenocarcinoma cells and to determine the mechanisms through which these effects occur. By applying selenium and cisplatin at different doses and for different durations, IC50 values were determined using the 3-(4,5-dimethylthiazol-2-yl)-2,5-diphenyltetrazolium bromide (MTT) assay, and experimental groups were formed (Control, Selenium, Cisplatin, Cisplatin+Selenium). Apoptotic effects were evaluated through caspase-3 immunoreactivity using an immunohistochemical method, while proliferative effects were assessed through proliferating cell nuclear antigen (PCNA) immunoreactivity and argentophilic nucleolar organizer regions (AgNOR) staining, followed by statistical analysis.