İşveren markasının işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisinde duygusal bağlılığın aracılık rolü
The madiating role of affective commitment in the effect of employer brand on turnover intention
  1. Tez No: 935883
  2. Yazar: ÇAĞATAY ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışma, işveren markasının işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisinde duygusal bağlılığın aracılık rolünü incelemektedir. görümüzde insan kaynağı, işletmeler için en önemli ve katma değer yaratan unsur olarak öne çıkmaktadır. Nitelikli iş gücünü çekmek ve elde tutmak, işletmelerin başarısı için kritik öneme sahiptir. İşveren markası, çalışanların işveren tercihlerini etkileyen önemli bir faktör olup, yüksek işveren marka algısı, çalışanların işten ayrılma niyetini azaltabilir ve duygusal bağlılıklarını artırabilir. Bu bağlamda, çalışmada işveren markasının işten ayrılma niyetine olan etkisinin, duygusal bağlılık aracılığıyla nasıl değiştiği araştırılmıştır. Araştırma, turizm sektöründe faaliyet gösteren beş yıldızlı otel işletmelerinde çalışanlar üzerinde gerçekleştirilmiştir. Örneklem olarak, Türkiye'nin önemli turizm destinasyonlarından biri olan Bodrum bölgesindeki otel işletmelerinde çalışan 500 kişi belirlenmiştir. Veri toplama sürecinde, demografik sorular ile işveren markası, duygusal bağlılık ve işten ayrılma niyetini ölçmeye yönelik ölçekler kullanılmıştır. Elde edilen veriler bilgisayar ortamında saklanarak SPSS ve Process Macro yazılımları ile analiz edilmiştir. Araştırmada yapısal eşitlik modellemesi uygulanarak hipotezler test edilmiştir. Sonuç olarak, işveren markası algısının yüksek olduğu işletmelerde, çalışanların işten ayrılma niyetlerinin azalabileceği ve bu etkinin duygusal bağlılık ile güçlenebileceği ortaya konulmaktadır. Bu çalışma, işveren markası yönetiminin çalışan bağlılığı ve işletme performansı üzerindeki önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the mediating role of affective commitment in the effect of employer brand on turnover intention. Today, human resources stand out as the most important and value-adding element for businesses. Attracting and retaining a qualified workforce is critical for the success of businesses. Employer brand is an important factor affecting employees' employer preferences, and high employer brand perception can reduce employees' turnover intention and increase their emotional commitment. In this context, this study investigates how the effect of employer brand on turnover intention changes through emotional commitment. The study was conducted on employees working in five-star hotel establishments operating in the tourism sector. As a sample, 500 employees working in hotel establishments in Bodrum region, one of the most important tourism destinations in Turkey, were selected. In the data collection process, demographic questions and scales to measure employer brand, emotional commitment and turnover intention were used. The data obtained were stored in computer environment and analyzed with SPSS and Process Macro software. Hypotheses were tested by applying structural equation modeling. As a result, it is revealed that in organizations with high employer brand perception, employees' turnover intentions may decrease and this effect may be strengthened by emotional commitment. This study emphasizes the importance of employer brand management on employee engagement and business performance.