Rekreasyonel etkinlik motivasyonu ve rekreasyonda algılanan sağlık çıktılarının incelenmesi
Examination of recreational activity motivation and perceived health outcomes in recreation
- Tez No: 935884
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ZORBA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Eğitimi, Spor, Turizm, Health Education, Sports, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmanın amacı, Ankara ilinde yaşayan ve rekreasyonel etkinliklere katılım sağlayan bireylerin, demografik özellikleri ile rekreasyonel motivasyonları ve algılanan sağlık çıktıları arasındaki ilişkilerin incelenmesidir. Elde edilen bulguların, bireylerin boş zamanlarını daha verimli değerlendirmelerine ve rekreasyonel etkinlikler aracılığıyla sağlıklarını iyileştirmelerine yönelik stratejilerin geliştirilmesine katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Bu çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden yararlanılarak veri toplama süreci gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya Ankara ilinin farklı ilçelerinde yaşayan 594'ü kadın, 684'ü erkek toplam 1278 kişi katılmıştır. Araştırmada veriler Şubat – Haziran 2024 tarihleri arasında Google Forms aracılığı ile online ortamda toplanmıştır. Araştırmada kullanılan veri toplama aracı üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde araştırmacı tarafından hazırlanmış cinsiyet, yaş, meslek gibi kişisel bilgileri içeren demografik bilgi formu, ikinci bölümde ise rekreasyonel etkinlik katılımındaki motivasyonların ölçülmesi adına Özant, Ayyıldız Durhan, Demirel ve Zorba (2024) tarafından geliştirilen Rekreasyonel Etkinlik Motivasyonu Ölçeği (REMÖ) ve üçüncü bölümde ise Yerlisu Lapa, Serdar, Kaas, Çakır ve Köse tarafından rekreasyona dayalı algılanan psikolojik ve ruhsal sağlığa ilişkin fayda teorilerini temel alarak oluşturulan faktörlerin incelenmesi amacıyla uyarlanan Rekreasyonda Algılanan Sağlık Çıktıları Ölçeği (RASÇÖ) yer almıştır. Verilerin analizinde öncelikli olarak veri setinin normal dağılım parametreleri içerisinde yer alıp almadığının tespit edilmesi adına çarpıklık ve basıklık değerleri kontrol edilmiştir. Verilerin normal dağılım gösterdiği tespit edildikten sonra parametrik testler uygulanmıştır. Buna göre, betimleyici istatistikler, bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varsyans analizi ANOVA'dan yararlanılmıştır. Elde edilen veriler IBM SPSS 27.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgulardan elde edilen sonuçlara göre, rekreasyonel etkinlik motivasyonu katılımcıların sağlık, cinsiyet, yaş ve meslek gibi demografik özelliklerine bağlı olarak anlamlı farklılıklar göstermektedir. Katılımcıların genel olarak yüksek düzeyde rekreasyonel etkinlik motivasyonuna sahip oldukları, içsel motivasyonun en yüksek, motivasyonsuzluk düzeyinin ise en düşük olduğu tespit edilmiştir. Sağlık düzeyi arttıkça, içsel motivasyon, fayda ve dışsal motivasyon seviyeleri de artış göstermiştir. Cinsiyet açısından ise kadınlar içsel motivasyon ve fayda düzeylerinde daha yüksek ortalamalara sahipken, erkekler dışsal motivasyon boyutunda daha motive bulunmuştur. Yaş değişkeni incelendiğinde, genç bireylerin daha yüksek düzeyde motivasyon gösterdikleri, yaşın ilerlemesiyle motivasyonun daha planlı ve bilinçli hale geldiği belirlenmiştir. Son olarak, kronik rahatsızlıkların rekreasyonel etkinlik motivasyonu ve algılanan sağlık çıktıları üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığı tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Motivasyon, Rekreasyon, Sağlık
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationships between demographic characteristics, recreational motivation and perceived health outcomes of individuals living in Ankara province and participating in recreational activities. It is thought that the findings obtained will contribute to the development of strategies for individuals to utilize their leisure time more efficiently and improve their health through recreational activities. In this study, data collection process was carried out by utilizing quantitative research methods. A total of 1278 people, 594 women and 684 men, living in different districts of Ankara province, participated in the study. The data were collected online via Google Forms between February and June 2024. The data collection tool used in the study consists of three parts. In the first part, the demographic information form prepared by the researcher, which includes personal information such as gender, age and occupation, in the second part, the Recreational Activity Motivation Scale developed by Özant, Ayyıldız Durhan, Demirel and Zorba in order to measure the motivations in recreational activity participation, and in the third part, Yerlisu Lapa, Perceived Health Outcomes of Recreation Scale, which was adapted by Serdar, Kaas, Çakır and Köse to examine the factors created based on the benefit theories of perceived psychological and mental health based on recreation, was included. In the analysis of the data, skewness and kurtosis values were first checked to determine whether the data set was within the normal distribution parameters. After it was determined that the data were normally distributed, parametric tests were applied. Accordingly, descriptive statistics, independent sample t-test, one-way variance analysis ANOVA were utilized. The data obtained were analyzed using IBM SPSS 27.0 package program. According to the results obtained from the findings, recreational activity motivation shows significant differences depending on the demographic characteristics of the participants such as health, gender, age and occupation. It was determined that the participants generally had a high level of recreational activity motivation, intrinsic motivation was the highest and the level of amotivation was the lowest. As the health level increased, intrinsic motivation, benefit and extrinsic motivation levels also increased. In terms of gender, women had higher averages in intrinsic motivation and benefit levels, while men were found to be more motivated in extrinsic motivation dimension. When the age variable was analyzed, it was determined that younger individuals showed higher levels of motivation, and motivation became more planned and conscious with age. Finally, it was found that chronic diseases did not have a significant effect on recreational activity motivation and perceived health outcomes. Key Words : Motivation, Recreation, Health