Popüler sanat eserlerinin çağdaş sanat dönemi ile birlikte legolarla yeniden yorumlanması
Reinterpretation of popular artworks with legos in the contempoarary art era
- Tez No: 935897
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RUHİYE ONUREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Reklamcılık, Sanat Tarihi, Fine Arts, Advertising, Art History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Sanatları ve Tasarım Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
LEGO, kültür, sanat ve teknolojinin kesişiminde yer alan, yaratıcılığı teşvik eden bir araç olarak sanat dünyasında önemli bir yer edinmiştir. Bu çalışmada, LEGO'nun sanatla olan ilişkisi kapsamlı bir şekilde ele alınmış; klasik eserlerin yeniden yorumlanması, bağımsız sanat eserlerindeki kullanım alanları ve dijitalleşmenin bu malzemeye kazandırdığı yenilikler incelenmiştir. LEGO'nun pikselleşmiş estetik yapısı, sanat eserlerinin hem fiziksel hem de dijital boyutlarda yeniden yorumlanmasına olanak sağlamış, sanatçılara farklı ifade biçimleri sunmuştur. Özellikle, klasik eserlerin LEGO ile yeniden inşası, iki boyutlu imgelerin üç boyutlu formlara dönüşmesini sağlayarak bu eserlerin yeni nesiller tarafından keşfedilmesine katkıda bulunmuştur. Araştırma, LEGO'nun sanat tarihinden modern ve dijital sanata kadar uzanan geniş etkilerini vurgulamaktadır. Dijital platformlar, NFT teknolojisi ve çevrimiçi iş birliği ortamları, LEGO'nun sadece fiziksel bir araç olmaktan öte, küresel bir sanat platformu olarak konumlanmasını sağlamıştır. LEGO, klasik ile moderni, fiziksel ile dijitali birleştiren bir köprü işlevi görmüş, sanatsal üretim süreçlerinde inovasyonu destekleyen bir medyum olarak öne çıkmıştır. Sanatın evrimindeki bu rolü, LEGO'nun gelecekte de yaratıcı süreçlere katkıda bulunmaya devam edeceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
LEGO has established itself as a significant tool at the intersection of culture, art, and technology, fostering creativity within the art world. This study explores the multifaceted relationship between LEGO and art, examining the reinterpretation of classical artworks, its applications in independent art projects, and the innovations brought about by digitalization. The pixelated aesthetic of LEGO has enabled both physical and digital reinterpretations of art, offering artists diverse means of expression. Notably, the reconstruction of classical works using LEGO has facilitated the transformation of two-dimensional images into three-dimensional forms, ensuring the timeless relevance of these masterpieces for new generations. The research highlights LEGO's extensive influence, spanning from art history to modern and digital art practices. Digital platforms, NFT technology, and online collaboration environments have elevated LEGO from a physical medium to a global artistic platform. LEGO serves as a bridge between the classical and the modern, the physical and the digital, emerging as a medium that supports innovation in artistic production processes. This evolving role underscores LEGO's continued contribution to creative processes and its significance in the future of art.