Cerrahi birimlerde çalışan hemşirelerin birey merkezli perioperatif hemşirelik bakımı ile manevi destek algısı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between individual-centered perioperative nursing care and moral support perception of nurses working in surgical units
- Tez No: 935898
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma cerrahi birimlerde çalışan hemşirelerin birey merkezli perioperatif hemşirelik bakımı ile manevi destek algısı arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapıldı. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte olan çalışmada, Mart-Kasım 2024 tarihleri arasında Türkiye genelinde hemşire olarak çalışan 426 cerrahi hemşiresi örneklemi oluşturdu. Araştırma verileri kişisel bilgi formu, birey merkezli perioperatif hemşirelik ölçeği ve manevi destek algısı ölçekleri kullanılarak Google Forms üzerinden toplandı. Çalışmada çeşitli sosyal medya araçları kullanılarak sanal kartopu örnekleme yöntemiyle katılımcılara ulaşıldı. Elde edilen veriler SPSS (Windows 25.0) programı kullanılarak analiz edildi. Verilerin analizinde bağımsız t testi, tek yönlü varyans analizi, Pearson korelasyon ve basit ve çoklu doğrusal regresyon analizleri kullanıldı. Araştırmaya katılan katılımcıların yaşlarının ortalamasının %27.99±4.10, %73.9'unun kadın, %86.4'ünün lisans mezunu olduğu bulundu. Birey merkezli perioperatif hemşirelik ölçeği ortalamasının 80.07±9.22 ve manevi destek algısı ölçeği ortalamasının 51.13±6.78 olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between person-centered perioperative nursing care and spiritual support perception of nurses working in surgical units. In the study, which was descriptive and relationship-seeking, the sample consisted of 426 surgical nurses working as nurses across Türkiye between March and November 2024. Research data were collected via Google Forms using a personal information form, person-centered perioperative nursing scale, and spiritual support perception scales. In the study, participants were reached by virtual snowball sampling method using various social media tools. The data obtained was analyzed using the SPSS (Windows 25.0) program. Independent t test, one-way analysis of variance, Pearson correlation and simple and multiple linear regression analyzes were used to analyze the data. It was found that the average age of the participants in the study was 27.99±4.10%, 73.9% were female, and 86.4% were undergraduate graduates. It was determined that the mean of the individual-centered perioperative nursing scale was 80.07±9.22 and the mean of the moral support perception scale was 51.13±6.78.