Gemilerde yakıt tüketimini azaltmaya yönelik stratejik karar verme yaklaşımı
A strategic decision-making approach to reduce fuel consumption in ships
  1. Tez No: 935901
  2. Yazar: DİLEK BALAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERCAN EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Küresel deniz ticaretinin büyük bir bölümünün denizyolu ile yapılması gemilerin çevreye olan olumsuz etkilerini artırmaktadır. Gemilerde kullanılan ağır yakıtlardan kaynaklanan emisyon değerlerinin çevreye verdiği zararlar oldukça fazladır. Uluslararası Denizcilik Örgütü'nün (IMO) gemi yakıtlarından kaynaklı emisyonlar için yaptığı düzenlemeler küresel denizcilik sektöründe dikkat edilmesi gereken bir konudur. Gemi yakıtlarından kaynaklanan çevresel zararları ortadan kaldırmak için ve sürdürülebilirliği devam ettirebilmek için yakıt tüketimine etki eden önemli faktörlerin bilinmesi gerekmektedir. Bu amaçla hazırlanan çalışmada 8 ana kriter ve bu ana kriterlerin altlarında 62 alt kriter karşılaştırılarak gemilerde yakıt tüketimini etkileyen en önemli faktörler belirlenmek istenmiştir. Çalışma sonucunda Ana makine türü (Dizel, turbo şarj…) faktörünün yakıt tüketimini etkileyen en önemli faktör olduğu sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The substantial volume of global maritime trade performed through sea routes exacerbates the adverse environmental effects of vessels. The emissions from heavy fuels utilized in maritime vessels inflict considerable damage on the environment. The International Maritime Organization (IMO) laws concerning emissions from ship fuels represent a significant concern that requires to be addressed within the global maritime industry. To mitigate the detrimental impacts caused by maritime fuels and ensure sustainability, it is critical to understand the key elements influencing the consumption of fuel. The study conducted for this aim analyzed 8 primary criteria and 62 sub-criteria to determine the most significant aspects influencing the consumption of fuel in ships. As a result of the study, it was concluded that the main engine type (diesel, turbocharger...) is the most important factor affecting fuel consumption.