I. ulusal mimarlık akımı çerçevesinde Mimar Vedat Tek
I. Architect Vedat Tek within the framework of the national architecture movement
  1. Tez No: 935902
  2. Yazar: BEYTULLAH BEREKE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONER DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırma, XIX. yüzyılın sonu ve XX. yüzyılın başında, Osmanlı İmparatorluğu'ndan Türkiye Cumhuriyeti'ne geçiş sürecinde şekillenen I. Ulusal Mimarlık Akımı çerçevesinde Mimar Vedat Tek'in eserlerini ve mimari anlayışını ele almaktadır. Çalışmada ilk olarak, dönemin siyasi ve toplumsal çalkantıları ile batılılaşma ve milliyetçilik akımlarının mimarlık ortamını nasıl etkilediği incelenmiştir. Ardından, Mimar Vedat Tek'in kısa sürede öne çıkmasını sağlayan aile-saray ilişkileri ve Paris'te aldığı Ecole des Beaux-Arts eğitiminin, onun Osmanlı-Selçuklu motiflerini çağdaş inşaat teknikleriyle bütünleştirmesine nasıl katkı sunduğu ortaya konmuştur. Büyük Postane, Defter-i Hakani, Haydarpaşa ve Moda İskeleleri, Mes'adet Hanı, Şark Nemlizade Tütün Deposu gibi çok yönlü işlevlere sahip yapılar, akımın“milli”kimlik arayışını kamu, ticaret ve ulaşım alanlarına yaymaktadır. Sonuç olarak, Vedat Tek'in eserleri,“Osmanlı-Selçuklu mirasını çağdaş inşaat teknolojileriyle sentezleyen”anlayışın önde gelen temsilcileri arasında yer alır ve Türkiye mimarlık tarihinde“milli”kimlik inşası ile modernleşme süreçlerinin kesiştiği dönemin karakterini yansıtan özgün örnekler olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
This research deals with the works and architectural understanding of Architect Vedat Tek within the framework of the First National Architecture Movement, which was shaped during the transition from the Ottoman Empire to the Republic of Turkey in the late nineteenth and early twentieth centuries. The study first examines how the political and social upheavals of the period and the westernization and nationalism movements affected the architectural environment. Then, it reveals how the family-palace relations that brought Architect Vedat Tek to prominence in a short time and the Ecole des Beaux-Arts education he received in Paris contributed to his integration of Ottoman-Seljuk motifs with contemporary construction techniques. Multifunctional buildings such as the Büyük Post Office, Defter-i Hakani, Haydarpaşa and Moda Piers, Mes'adet Inn, Şark Nemlizade Tobacco Warehouse extend the movement's search for a“national”identity to public, commercial and transportation areas. In conclusion, Vedat Tek's works are among the leading representatives of the movement that“synthesized the Ottoman-Seljuk heritage with contemporary construction technologies”and can be considered as unique examples that reflect the character of the period in Turkish architectural history where the processes of modernization and the construction of a“national”identity intersect.