İç mimarlık bölümünde WebAR destekli malzeme eğitimi: Etkileşimle zenginleştirilmiş nokta detayları
WebAR supported material training in the department of interior architecture: Interaction-enriched dot details
- Tez No: 935926
- Danışmanlar: PROF. DR. BURÇİN CEM ARABACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
İç mimarlık öğrencileri için malzeme katmanlarını tanımak ve aralarındaki ilişkiyi gözlemlemek, geniş malzeme yelpazesi nedeniyle, deneyim gerektiren zorlu bir süreçtir. Teorik derslerde öğrendikleri malzemeleri pratikte uygulamaya dökemeyen öğrenciler, okul projelerinde farklı malzemeler kullanmaktan kaçınmakta, daha tanıdık ve güvenli gördükleri az katmanlı basit uygulamalara yönelmektedir. Bu çekingenliği aşmak ve öğrencilerin öğrenme sürecini daha verimli hale getirmek amacıyla“Etkileşimle Zenginleştirilmiş Nokta Detayları”adlı WebAR uygulaması geliştirilmiştir. Öğrenme deneyimini etkileşimli ve anlaşılır hale getirmesinden dolayı, birçok alanda AR destekli eğitim yöntemleri geliştirilmektedir. İlgili alanda geliştirilen AR destekli eğitim yöntemlerinin, genellikle temel mimari becerilere odaklanan, işaretçi bazlı yöntemler olduğu görülmektedir. Ancak, bu yöntemlerle AR içeriklerini görüntülemek, öğrenciler açısından zahmetli ve karmaşık olabilmektedir. Bu yöntemler, örnek sayısını sınırlandırdığı için eğitim alanında güncelliğini yitirmekte olan AR yöntemleridir. Bu sınırlamaları aştığı için araştırmada WebAR teknolojisi tercih edilmiştir. Çalışma, karma araştırma yöntemiyle yürütülmüştür. Malzeme Testi ve WebAR Öğrenci Tutum Anketi gibi nicel veri toplama araçları, saha gözlemleri ve literatür taraması gibi nitel veri toplama araçlarıyla desteklenmiştir. Araştırma, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde 54 iç mimarlık öğrencisinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Geleneksel ile WebAR destekli eğitim yöntemlerini kıyaslamak amacıyla, gerçek deneysel araştırma yöntemi kullanılarak, öğrencilere Malzeme Testi uygulanmıştır. Ayrıca, deney grubu öğrencilerine, WebAR deneyimlerini değerlendirmek amacıyla WebAR Öğrenci Tutum Anketi uygulanmıştır. Elde edilen betimsel istatistiklerin sıklık (frekans) analizi yapılmıştır. Sonuçlar, deney grubunun“3B İlişkilendirme”(MDeney=23,42) ölçeğinde başarılı olduğunu gösterirken“Katmanları Tanıma”(MKontrol=22,75) ölçeğinde kontrol grubunun daha başarılı olduğunu göstermektedir. Her iki yöntemin güçlü yönleri dikkate alındığında, iç mimarlık eğitiminde bu yaklaşımları birleştiren karma öğretim yöntemlerinin geliştirilmesi önem kazanmaktadır. Anket bulguları, öğrencilerin WebAR'ı erişilebilir ve etkili bir eğitim aracı olarak değerlendirdiğini ortaya koymaktadır.“Kullanım Kolaylığı”(M=4.32) ölçeğindeki yüksek puanlar, WebAR'ın adaptasyon sürecini kolaylaştırarak kullanıcı memnuniyetini artırdığını göstermektedir.“Memnuniyet”(M=4.35) ve“Kalite”(M=4.30) ölçeklerinden elde edilen veriler, görsel ve etkileşimli içeriklerin öğrenci deneyimini olumlu yönde etkilediğini ortaya koyarken,“Gelişim”(M=4.29) ölçeği, WebAR'ın farklı derslerde yaygınlaştırılmasına yönelik güçlü bir talep olduğunu göstermektedir. Elde edilen bulgular, WebAR'ın malzeme eğitimi gibi teknik alanlarda öğrenci deneyimini geliştirme potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir. Ayrıca, gelecekteki araştırmalarda bu entegrasyonun uzun vadeli etkilerinin kapsamlı bir şekilde incelenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Recognizing material layers and observing the relationships between them is a challenging process for interior design students due to the wide variety of materials and requires significant experience. Students who struggle to apply the materials they learn in theoretical courses to practical projects tend to avoid using different materials in their schoolwork, instead opting for simpler applications with fewer layers that they perceive as more familiar and safer. To overcome this hesitation and make the learning process more efficient, a WebAR application called“Interaction-Enriched Dot Detail”was developed. Since it makes the learning experience interactive and comprehensible, AR-supported educational methods are being developed in many fields. However, AR-supported educational methods developed in this field are generally marker-based systems focusing on basic architectural skills. Viewing AR content through these methods can be complicated and burdensome for students. Furthermore, since these methods limit the number of examples, they are becoming outdated in the field of education. For this reason, WebAR technology was preferred in this study as it overcomes these limitations. The study was conducted using a mixed-method research approach. Quantitative data collection tools such as the Material Test and the WebAR Student Attitude Survey were supported by qualitative methods such as field observations and literature review. The research was carried out with the participation of 54 interior design students from Mimar Sinan Fine Arts University. To compare traditional and WebAR-supported educational methods, a true experimental research design was employed, and students were given the Material Test. In addition, the WebAR Student Attitude Survey was administered to the experimental group to evaluate their WebAR experiences. Frequency analysis of the descriptive statistics was conducted. The results showed that the experimental group was more successful in the“3D Association”(MExperimental=23.42) scale, while the control group performed better in the“Recognizing Layers”(MControl=22.75) scale. Considering the strengths of both methods, developing hybrid teaching approaches that combine these techniques is becoming increasingly important in interior design education. Survey findings revealed that students perceive WebAR as an accessible and effective educational tool. High scores on the“Ease of Use”(M=4.32) scale indicate that WebAR facilitates the adaptation process and enhances user satisfaction. Data obtained from the“Satisfaction”(M=4.35) and“Quality”(M=4.30) scales showed that visual and interactive content positively impacts the student experience, while the“Development”(M=4.29) scale highlighted a strong demand for the widespread use of WebAR in different courses. The findings suggest that WebAR has significant potential to enhance student experience in technical fields such as material education. Additionally, it is recommended that future research comprehensively examines the long-term effects of this integration.