İşletmelerin dijital dönüşümünün ihracat performansına etkisi: İstanbul Bağcılar ilçesindeki dış ticaret işletmeleri üzerine bir araştırma
The effect of businesses' digital transformation on export performance: A study on foreign trade businesses in Bağcılar district of Istanbul
  1. Tez No: 935927
  2. Yazar: ÖZLEM ÇELİK DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DURSUN BOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışma, dijital dönüşümün işletmelerin ihracat performansına olan etkilerini incelemeyi amaçlamakta ve İstanbul Bağcılar ilçesindeki ihracat yapan dış ticaret işletmeleri üzerine odaklanmaktadır. Bu tez çalışmasındaki amaç, dijital dönüşüm süreçlerinin işletme performansı ve ihracat başarıları üzerindeki etkilerini ortaya koyarak, dijitalleşme stratejilerinin ihracatın verimliliğini nasıl artırabileceğini araştırmaktır. Günümüzde Dijital teknolojilerin kullanımı ve entegrasyonu, işletmelerin iş süreçlerini, üretimden satışa kadar geniş bir yelpazede etkileyerek dönüşüme uğratmaktadır. Dijitalleşme, işletmelere satış ve üretkenlikteki artışlar, müşteri etkileşimini yeniden şekillendirme ve değer yaratma gibi pek çok avantaj sunmaktadır. Bu dönüşüm, işletmelerin iş modellerinin yeniden yapılandırılmasına ve müşteri ihtiyaçlarına daha uygun hale gelmelerine olanak tanımaktadır. İhracat, özellikle uluslararası pazarlara açılmak isteyen işletmeler için kritik bir strateji olup, işletmelerin kaynaklarını en verimli şekilde kullanarak uluslararası düzeyde rekabetçi olmalarını sağlamak için dijital teknolojilerin etkili kullanımı büyük önem taşımaktadır. Dijital dönüşüm süreçlerinin ve yenilikçi stratejilerin benimsenmesi, işletmelerin ihracat performansının artmasında önemli bir rol oynamaktadır. Çalışmanın temel amacı, dijital dönüşümün ihracat performansına etkisini tespit etmek ve bu etkinin ölçülmesini sağlamaktır. Bu amaç için İstanbul ili Bağcılar ilçesindeki ihracat yapan dış ticaret işletmelerinin 402 çalışanına gönüllülük esasına göre kolayda örnekleme temelinde anket ile ulaşılmıştır. Elde edilen verilerle dijital dönüşümün ihracat performansı üzerindeki etkisinin belirlenmesi amacıyla yapılan regresyon analizi istatistiksel olarak (F=202,089; p=0,000) anlamlı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of digital transformation on the export performance of businesses and focuses on exporting foreign trade businesses in Istanbul Bağcılar district. The aim of this thesis is to investigate how digitalization strategies can increase the efficiency of exports by revealing the effects of digital transformation processes on business performance and export success. Today, the use and integration of digital technologies transform the business processes of businesses, affecting a wide range of areas from production to sales. Digitalization offers many advantages to businesses, such as increases in sales and productivity, reshaping customer interaction and creating value. This transformation allows businesses to restructure their business models and become more suitable for customer needs. Export is a critical strategy, especially for businesses that want to expand into international markets, and the effective use of digital technologies is of great importance to ensure that businesses are competitive at the international level by using their resources in the most efficient way. Adoption of digital transformation processes and innovative strategies play an important role in increasing the export performance of businesses. The main purpose of the study is to determine the impact of digital transformation on export performance and to measure this impact. For this purpose, 402 employees of exporting foreign trade enterprises in Bağcılar district of Istanbul province were reached by questionnaire on the basis of convenience sampling on the basis of volunteerism. The regression analysis conducted with the obtained data to determine the effect of digital transformation on export performance was found to be statistically significant (F=202,089; p=0,000).