Nefes egzersizlerinin ilkokul ikinci sınıf öğrencilerinin okuduğunu anlama becerisi üzerindeki etkisi
The effect of breathing exercises on the reading comprehension skills of second grade primary school students
- Tez No: 935932
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA ÇAYCI ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırmanın amacı, nefes egzersizlerinin ilkokul ikinci sınıf öğrencilerinin okuduğunu anlama becerileri üzerindeki etkilerini incelemektir. Araştırmada ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel model kullanılmıştır. Çalışma grubunu, Bolu Merkez'de yer alan bir ilkokulda öğrenim gören 35'i deney grubunda, 34'ü kontrol grubunda olmak üzere toplam 69 ikinci sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Her iki grup öğrencilerinin doğru nefes alıp almadıkları literatürde verilen tanıma uygun olarak belirlenmiş, araştırma öncesi ön test olarak“İlkokul İkinci Sınıf Okuduğunu Anlama Testi”veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Deney grubuna sekiz hafta boyunca her gün 15 dakika nefes egzersizleri yaptırılmıştır. Süreç sonunda aynı veri toplama aracı son test olarak yeniden kullanılmıştır. Veriler, SPSS 24.0 programı ile analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlar, çalışmanın başında doğru nefes almayı bilmedikleri belirlenen deney grubu öğrencilerinde nefes egzersizlerinin, öğrencilerin okuma sırasında dikkat ve odaklanmalarını artırarak anlama süreçlerine katkı sağladığı düşünülmektedir. Gruplar arasında anlamlı bir fark çıkmamasına rağmen ortalamalar arasında oluşan fark nedeniyle nefes egzersizlerinin okuma performansına olumlu etkiler sağladığı düşünülmektedir. Ayrıca deney grubunda yer alan erkek öğrencilerin kız öğrencilere kıyasla önemli ölçüde olmayan bir ilerleme gösterdiği, yine deney grubundaki öğrenciler doğum aylarına göre değerlendiğinde ise kayda değer bir farka rastlanmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effects of breathing exercises on the reading comprehension skills of second-grade primary school students. A pre-test-post-test control group quasi-experimental model was used in the study. The study group consisted of a total of 69 second-grade students, 35 in the experimental group and 34 in the control group, studying at a primary school in the center of Bolu. Whether the students in both groups were breathing correctly was determined in accordance with the definition given in the literature, and the“Primary School Second-Grade Reading Comprehension Test”was used as a data collection tool as a pre-test before the study. The experimental group was given breathing exercises for 15 minutes every day for eight weeks. At the end of the process, the same data collection tool was used again as a post-test. The data were analyzed with the SPSS 24.0 program. The results obtained from the study indicate that the breathing exercises contributed to the comprehension processes by increasing the students' attention and focus during reading in the experimental group students, who were determined not to know how to breathe correctly at the beginning of the study. Although no significant difference was found between the groups, it is thought that the breathing exercises have positive effects on reading performance due to the difference between the means. In addition, it was determined that the male students in the experimental group showed insignificant progress compared to the female students, and when the students in the experimental group were evaluated according to their birth month, no significant difference was found.