3. trimesterde diyabet ile komplike gebelerde ultrasonografik fetal kardiyak morfometrinin değerlendirilmesi ve perinatal sonuçların belirlenmesi
Evaluation of ultrasonographic fetal cardiac morphometry in the third trimester pregnanci̇es compli̇cated with diabetes and the determination of perinatal results
- Tez No: 935945
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ KARÇAALTINCABA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
3. Trimesterde gestasyonel diyabet ile komplike gebelerde ultrasonografik fetal kardiyak morfometri ve fetal doppler parametrelerini değerlendirmek ve gebelik sonuçlarını karşılaştırmaktır. Prospektif kohort olarak dizayn edilen çalışmaya Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı obstetri polikliniğine kontrol amacıyla başvuran hastalardan 18-40 yaş arası, gönüllü, tekil gebeliği olan 87 gebe dahil edilmiştir. Gebeler kontrol, diyet ile regüle GDM ve insülin ile regüle GDM olarak üç gruba ayrılmıştır. Tüm gruplardaki hastaların fetal biyometrik ölçümleri, Doppler ve kardiyak morfolojik ölçümleri 34-37. gebelik haftasında alınmış ve kaydedilmiştir. Ortalama yaş kontrol grubunda 31,1±3,12 ,diyet ile regüle GDM grubunda 31,27±5,23, insülin ile regüle GDM grubunda 31,92±5,3 idi (p=0,764). Hem diyet ile regüle GDM‟de hem de insülin ile regüle GDM‟de kontrol grubuna göre; mitral kapak, RVEDD, LVEDD ve asendan aorta Z skorlarının istatistiksel olarak farklı olduğu saptanmıştır (sırasıyla p=
Özet (Çeviri)
To evaluate the ultrasonographic fetal cardiac morphometry and fetal doppler parameters in pregnant women complicated with gestational diabetes in the third trimester and to compare the pregnancy results. The study was designed as a prospective cohort study. Eigthyseven voluntary, single-pregnancy pregnant patients between ages 18-40 year who applied to the obstetrics outpatient clinic of Gazi University Faculty of Medicine, Department of Obstetrics and Gynecology were included. Pregnant women were divided into three groups as control, diet-regulated GDM and insulin-regulated GDM. Fetal biometric measurements, Doppler and cardiac morphological measurements of the patients in all groups were taken and recorded during the 34- 37. week of gestation. The mean age was 31.1 ± 3.12 in the control group, 31.27 ± 5.23 in the diet-regulated GDM group, and 31.92 ± 5.3 in the insulin-regulated GDM group (p = 0.764). Z scores of the mitral valve, RVEDD, LVEDD and ascending aorta were statistically significantly different in both diet-regulated GDM group and the insulin-regulated GDM group compare to controls (p=