İdari yargıda verilen iptal ve yürütmenin durdurulması kararlarının zaman bakımından uygulanması
Temporal execution of annulment and stay of execution decisions in administrative jurisdiction
  1. Tez No: 935961
  2. Yazar: KASIM OCAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CİHAN YÜZBAŞIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 384
Özet
İdari yargı kararlarının uygulanması doktrinde ve yargı kararlarında yoğun olarak tartışılan konulardan biri olmuştur. Bununla birlikte bu tartışmalar; yargı kararlarının uygulanmaması problemi ve bu probleme getirilen çözümler üzerinde yoğunluk kazanmıştır. Tartışmaların bu noktada yoğunluk kazanması, idari yargı kararlarının zaman bakımından uygulanması konusunun yeterli ilgiyi görmemesine neden olmuştur. Söz konusu çalışma, idari yargı kararlarının zaman bakımından uygulanmasında kural olan geçmişe etkililiğin gerekçelerini, etkilediği ilkeleri ve bu kuralda yapılabilecek sınırlamaları ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
The execution of administrative jurisdiction decisions has been a subject extensively debated in doctrine and judicial rulings. However, these discussions have primarily concentrated on the problem of non-implementation of judicial decisions and the solutions proposed to address this issue. This concentration of debates has resulted in insufficient attention being paid to the temporal execution of administrative judicial decisions. The present study examines the rationales for retroactivity—which is the principle in the temporal execution of administrative judicial decisions—the principles it affects, and the potential limitations to this rule.