Farklı çözücülerle ekstrakte edilen elaeagnus umbellata meyvesinin LC-HRMS, FTIR spektral analizi, antioksidan, antidiyabetik ve antitirosinaz aktivitelerinin incelenmesi
LC-HRMS, FTIR spectral analysis, investigation of antioxidant, antidiabetic and antityrosinase activities of elaeagnus umbellata fruit extracted with different solvents
- Tez No: 935960
- Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP KOLCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Elaeagnaceae familyasına ait olan Elaeagnus umbellata, güz üzümü olarak bilinen yenilebilir bir meyve cinsidir. Bu bitkinin meyvesinden hazırlanan metanol, etanol, etil asetat ve hekzan ekstraktlarının, enzim inhibitör ve antioksidan kapasiteleri araştırıldı. Antioksidan aktiviteyi incelemek için ABTS, CUPRAC, FRAP, toplam antioksidan kapasitesi ve metal şelatlama aktivitesi yöntemleri kullanıldı. Hazırlanan özütler içerisinde etil asetat ekstraktı en yüksek fenolik (8,86 ± 0,27 mg GAE/g) ve metanol ekstraktı en yüksek flavonoid içeriğinde (1,63 ± 0,05 mg QE/g) aktivite gösterdi. Ayrıca etanol ekstraktı tirosinaz için (IC50, 0,07±0,00 mg/mL), etil asetat ekstraktı α-amilaz (IC50, 0,0003±0,0000 mg/mL) ve α-glukozidaz (IC50, 0.22±0,01 mg/mL) için önemli inhibisyon sergiledi. Ekstraktların fenolik içerikleri, LC-HRMS ile karakterize edildi. Çalışma sonucu elde edilen verilerde, Elaeagnus umbellata meyvesinin ilaç ve gıda endüstrisi için doğal bir ajan olarak yarar sağlayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Elaeagnus umbellata, belonging to the Elaeagnaceae family, is a genus of edible fruit known as autumn grape. Enzyme inhibitory and antioxidant capacities of methanol, ethanol, ethyl acetate and hexane extracts prepared from the fruit of this plant were investigated. To investigate the antioxidant activity, ABTS, CUPRAC, FRAP, total antioxidant capacity and metal chelating activity methods were used. Among the prepared extracts, ethyl acetate extract showed the highest phenolic (8.86 ± 0.27 mg GAE/g) and methanol extract showed the highest flavonoid content (1.63 ± 0.05 mg QE/g) activity. Additionally, the ethanol extract exhibited significant inhibition for tyrosinase (IC50, 0.07±0.00 mg/mL), while the ethyl acetate extract exhibited significant inhibition for α-amylase (IC50, 0.0003±0.0000 mg/mL) and α-glucosidase (IC50, 0.22±0.01 mg/mL). Phenolic contents of the extracts were characterized by LC-HRMS. The data obtained from the study show that Elaeagnus umbellata fruit may provide benefits as a natural agent for the pharmaceutical and food industries.