Şekerli ürünlerin türk gıda kodeksi mikrobiyolojik kriterler ve gıda etiketleme ve tüketicileri bilgilendirme yönetmeliği'ne uygunluğunun araştırılması
Investigation of the compliance of traditional sugar-based products with the turkish food codex microbiological criteria and food labeling and consumer information regulation
  1. Tez No: 936007
  2. Yazar: DEMET TOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL VAR ÖNGEL, DOÇ. DR. SİBEL ÖZÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada Türk Gıda Kodeksi (TGK) Mikrobiyolojik Kriterler Yönetmeliği'nde“Şekerli ürünler”başlığı altında verilen helva, lokum, cezerye, pekmez, baklava, fındık ezmesi ve yer fıstığı ezmesi ürünleri mikrobiyolojik kalitelerinin belirlenmesi amacıyla analize alınmışlardır. Aynı zamanda analizleri yapılan gıda örneklerinin etiket bilgileri incelenerek TGK Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği ve 5996 sayılı Gıda Kanunu kapsamında ilgili yatay ve dikey kodekslere göre uygunluğuna bakılmıştır. Çalışma kapsamında 15 sade tahin helvası, 15 kakaolu tahin helvası, 12 Antep fıstıklı tahin helvası, 13 lokum, 12 cezerye, 13 pekmez, 14 baklava, 13 fındık ezmesi ve 13 yer fıstığı ezmesi olmak üzere toplam 120 adet gıda örneği ile çalışılmıştır. Bu örnekler koliform-E. coli, Staphylococcus aureus, Salmonella, maya ve küf açısından değerlendirilmiştir. Koliform bakteriler sade tahin helvası örneklerinde 3.6-1100 EMS/g, kakaolu tahin helvası örneklerinde 9.2->1100 EMS/g, Antep fıstıklı tahin helvası örneklerinde 64->1100 EMS/g, lokum örneklerinde 7.0->1100 EMS/g, cezerye örneklerinde 3.0->1100 EMS/g, pekmez örneklerinde 3.0-1100 EMS/g, baklava örneklerinde 3.6->1100 EMS/g, fındık ezmesi örneklerinde 3.0-43 EMS/g ve yer fıstığı ezmesi örneklerinde 3.0-43 EMS/g aralığında bulunmuştur. Baklava örneklerinin 3'ünde 3.6->1100 EMS/g aralığında, fındık ezmesi örneklerinin 1'inde 3.0 EMS/g değerinde ve yer fıstığı ezmesi örneklerinin 1'inde 43 EMS/g değerinde E. coli Tip I'e rastlanmıştır. Gıda örneklerinin hiçbirinde S. aureus ve Salmonella tespit edilememiştir. Maya sayısı sade tahin helvası örneklerinde 3.0x102-1.0x105 kob/g, kakaolu tahin helvası örneklerinde
Özet (Çeviri)
In this study, halva, Turkish delight, cezerye, pekmez (molasses), baklava, hazelnut butter and peanut butter products, which are given under the title of“Sugar-based products”in the Turkish Food Codex (TFC) Microbiological Criteria Regulation, were analyzed to determine their microbiological quality. At the same time, the label information of the analyzed food samples was examined and their compliance with the relevant horizontal and vertical codexes within the scope of the Regulation on TFC Food Labeling and Provision of Food Information to Consumers and Food Law No. 5996 was also evaluated. A total of 120 food samples including 15 plain tahini halva, 15 cocoa tahini halva, 12 pistachio tahini halva, 13 Turkish delight, 12 cezerye (a kind of Turkish delight produced within carrot), 13 pekmez (molasses), 14 baklava, 13 hazelnut butter and 13 peanut butter were studied. These samples were evaluated for coliform-E. coli, Staphylococcus aureus, Salmonella, yeast and mold. Coliform group bacteria were found in the range of 3.6-1100 MPN/g in plain tahini halva samples, 9.2->1100 MPN/g in cocoa tahini halva samples, 64->1100 MPN/g in pistachio tahini halva samples, 7.0->1100 MPN/g in Turkish delight samples, 3.0->1100 MPN/g in cezerye samples, 3.0->1100 MPN/g in pekmez (molasses) samples, 3.6->1100 MPN/g in baklava samples, 3.0-43 MPN/g in hazelnut butter samples and 3.0-43 MPN/g in peanut butter samples. E. coli Type I was found in the range of 3.6->1100 MPN/g in 3 of the baklava samples, 3.0 MPN/g in 1 of the hazelnut butter samples and 43 MPN/g in 1 of the peanut butter samples. S. aureus and Salmonella were not detected in any of the food samples. Yeast count was found in the range of 3.0x102-1.0x105 cfu/g in plain tahini halva samples,