Development of an aı-powered vırtual assıstant for unıversıty ınquıry support
Üniversite danışma desteği için yapay zekâ destekli sanal asistan geliştirilmesi
  1. Tez No: 936008
  2. Yazar: AICHA MALAK GHIMOUZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELÇUK ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapay Zeka Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
​Yapay Zekâ (YZ), son yıllarda hızlı bir gelişim göstermiş ve birçok sektörde dönüştürücü bir güç haline gelmiştir. Sağlık, finans ve müşteri hizmetleri gibi alanlarda YZ tabanlı çözümler süreçleri optimize ederken kullanıcı deneyimlerini de iyileştirmiştir. Eğitim sektörü de bu dönüşümden etkilenmiş ve üniversiteler, idari verimliliği artırmak ve öğrenci destek hizmetlerini geliştirmek amacıyla YZ teknolojilerini benimsemeye başlamıştır. Bu tez çalışması, üniversite sorularını yanıtlamak için geliştirilen YZ tabanlı bir sanal asistanın tasarımını ve uygulamasını ele almaktadır. Doğal Dil İşleme (NLP) tekniklerinden niyet tanıma ve varlık tanıma yöntemleri kullanılarak sistem, sıkça sorulan sorulara doğru ve gerçek zamanlı yanıtlar sunmayı amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında veri toplama, model eğitimi ve sistem değerlendirme aşamaları detaylı bir şekilde incelenmiştir. Sanal asistanın performansı; doğruluk, yanıt süresi ve kullanıcı memnuniyeti gibi ölçütler üzerinden değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, YZ destekli sanal asistanların üniversite destek hizmetlerinde önemli iyileştirmeler sağlayarak daha verimli ve erişilebilir bir eğitim ortamına katkıda bulunabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
​Artificial Intelligence (AI) has witnessed remarkable advancements in recent years, becoming a transformative force across various industries. From healthcare to customer service, AI-powered solutions have streamlined processes and enhanced user experiences. ​In the education sector, universities are increasingly adopting AI to improve administrative efficiency and student support services. This thesis focuses on the development of an AI-powered virtual assistant designed to address common university inquiries using natural language processing (NLP) techniques, particularly intent and entity recognition. By leveraging a dataset of frequently asked questions, the proposed system provides accurate, real-time responses, reducing the burden on administrative staff while improving accessibility for users. ​The study covers the phases of data collection, model training, and system evaluation, emphasizing the virtual assistant's ability to handle complex queries with high accuracy. The findings highlight the potential of AI-driven technologies to revolutionize university support systems, fostering more efficient and responsive educational environments.