Fasulyede kahverengi benek hastalığına nedenolan pseudomonas syringae pv. syringae' nin in vitro koşullardabiyokontrolü ve etki mekanizmaları
Biocontrol and effect mechanisms of pseudomonas syringae pv.syringae which causes brown spot disease in bean under in vitroconditions
  1. Tez No: 936009
  2. Yazar: EMİNE ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUDE FİGEN YEŞİLDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fitopatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada fasulyede kahverengi benek hastalığına neden olan Pseudomonas syringae pv. syringae‟ nin biyolojik kontrolünde bakteri strainlerinin antagonistik etkinlikleri araştırılmıştır. Bu amaçla Iğdır (Tuzluca) ve Kağızman (Merkez)‟da bulunan tuz mağaralarından alınan örneklerden bakteri izolasyonu yapılmıştır. Elde edilen bakteri strainlerinin Pseudomonas syringae pv. syringae‟ nin iki strainine (MFD 230 ve MFD 291) karşı antagonistik etkileri in vitro ortamda test edilmiştir. Biyolojik kontrol test sonuçları değerlendirildiğinde 6 bakterinin 11.5-22 mm arasında değişen inhibisyon zonu oluşturarak MFD 230 straininin gelişimini engellediği belirlenmiştir. Strain MFD 291‟e karşı ise 5 bakterinin 11.5-25 mm zon değeriyle etkili olduğu bulunmuştur. Patojene karşı etkili bulunan bakteri strainlerinin tanısı MALDI-TOF MS (Matrix Assisted Laser Desorption Ionization- Time of Flight Mass Spectrometry) ile yapılmıştır. Tütünde hipersensitif reaksiyon ve pektolitik aktivite testleri sonucunda bu strainlerin hem patojenik hem de pektolitik özellikte olmadıkları saptanmıştır. Antagonistik strainlerin siderofor ve hidrojen siyanid üretimi, proteaz, kitinaz ve selülaz enzim aktiviteleri araştırılarak in vitro biyokontrol mekanizmaları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the antagonistic activities of bacterial strains in the biological control of Pseudomonas syringae pv. syringae, which causes brown spot disease in beans, were investigated. For this purpose, bacterial strains were isolated from samples taken from salt caves in Iğdır (Tuzluca) and Kağızman (Center). The antagonistic effects of the isolated bacterial strains against two strains of Pseudomonas syringae pv. syringae (MFD 230 and MFD 291) were tested in vitro. When the biological control test results were evaluated, it was determined that 6 bacteria prevented the development of strain MFD 230 by creating an inhibition zone ranging from 11.5 to 22 mm. It was found that 5 bacteria were effective against strain MFD 291 with a zone value of 11.5- 25 mm. The identification of bacterial strains found to be effective against the pathogen strains was made by MALDI-TOF MS (Matrix Assisted Laser Desorption IonizationTime of Flight Mass Spectrometry). As a result of hypersensitive reaction on tobacco and pectolytic activity tests it was determined that these strains were neither pathogenic nor pectolytic. Siderophore and hydrogen cyanide production, protease, chitinase and cellulase enzyme activities of antagonistic strains were investigated and in vitro biocontrol mechanisms were determined.