Milli satranç sporcularında başarı düzeyi, beslenme ve egzersiz davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between performance level, nutrition, and exercise behaviors in national chess players
  1. Tez No: 936022
  2. Yazar: ZEYNEP NİSA NUR DUVAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR ÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Sağlıklı beslenmenin ve düzenli fiziksel aktivitenin fizyolojik ve psikolojik sağlık üzerinde olumlu etkileri olduğu bilinmektedir. Bu nedenle, sağlıklı beslenme ve düzenli fiziksel aktivite, sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için vazgeçilmezdir. Sporcuların yalnız sağlıklı olmaları için değil başarılı olmak, yeteneklerini geliştirmek ve korumak, spor yaşamlarını uzatmak için de kaçınılmaz zorunluluktur. Bu araştırmanın amacı, satranç sporcularının beslenme alışkanlıkları, besin tüketimi, egzersiz davranışları ve başarı düzeyi arasındaki ilişkiyi incelemek ve bu faktörlerin sporcunun performansına etkisini değerlendirmektir. Araştırma aktif olarak satranç oynayan farklı kuvvet derecelerine sahip, araştırmacı tarafından tesadüfi örnekleme yöntemiyle seçilen 20 milli sporcu ve Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) lisansına sahip 30 sporcu olmak üzere toplam 50 sporcudan oluşmaktadır. Nicel veriler için Beslenme-Egzersiz Davranış Ölçeği (BEDÖ) kullanılmıştır. Bağımsız değişkenlerin ortalamaları ile beslenme bilinç düzeyi, egzersiz davranışları arasındaki ilişkiyi belirlemek için t-testi analizleri yapılmıştır. Katılımcılardan 2000 UKD ve üzeri olan grubun BKI değerlerinin çoğunluk obezite eğiliminin yüksek olduğunu grup kabul edilen“hafif şişman”aralığında olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is generally known that a healthy diet and regular physical activity have positive effects on physiological and psychological health.Therefore, a healthy diet and regular physical activity are essential for a healthy and quality life. For players, they are important not only to be healthy, but also to achieve success, develop and maintain their skills and prolong their sports careers. The aim of this study is to investigate the relationship between the dietary habits, food consumption, exercise behavior and performance level of chess players. The study consists of a total of 50 players, including 20 national players with different playing levels randomly selected by the researcher and 30 players licensed by the Turkish Chess Federation (TSF). The questionnaires completed both electronically and physically were reviewed and the valid ones were included in the study. The Nutrition-Exercise Behavior Scale (NEBS) was used for the quantitative data. A t-test analysis was performed to determine the relationship between the means of the independent variables and the level of nutritional awareness and exercise behavior. It was found that the majority of the group with a UKD score of 2000 or higher had BMI scores in the“overweight”range, indicating a strong tendency towards obesity.