Satranç eğitiminin 60-72 aylık çocukların görsel algı becerilerine olan etkisinin incelenmesi
The effect of chess training on visual perception skills of 60-72 months old children
  1. Tez No: 901944
  2. Yazar: EZGİ BAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmada satranç eğitiminin 60-72 aylık çocukların görsel algı becerilerine olan etkisi incelenmiştir. Bu araştırmada yarı deneysel modellerden ön test son test kontrol gruplu deneysel model ile çalışılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu İstanbul ili Küçükçekmece ilçesinde Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı İkitelli Anaokulunda okul öncesi eğitimine devam eden 60-72 aylık 42 çocuk içinden tesadüfî örnekleme yöntemiyle seçilen 30 çocuk oluşturmaktadır. Deney grubunda 15 çocuk, kontrol grubunda da 15 çocuk bulunmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu ve Frostig Gelişimsel Görsel Algı Testi kullanılmıştır. Çalışmada araştırmacı tarafından hazırlanan okul öncesi satranç programı 8 hafta boyunca haftada 3'er saat olmak üzere deney grubu öğrencilerine uygulanmıştır. Araştırma sonucunda testin sadece şekil – zemin ilişkisi alt boyutunda anlamlı bir farklılık görülmeyip diğer tüm alt boyutlarda deney grubu lehine anlamlı farklılıklar görülmüştür. Ayrıca satranç eğitimi almayan kontrol grubunda da görsel algı düzeyleri artmıştır. Bu da okul öncesi eğitimin etkisi olarak düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of chess education on the visual perception skills of 60- 72-month-old children was examined. In this study, a quasi-experimental model with pretest-posttest control group was used. The study group of the research consisted of 30 children selected by random sampling method among 42 children aged 60-72 months attending preschool education in Ikitelli Kindergarten affiliated to the Directorate of National Education in Küçükçekmece district of Istanbul province. There were 15 children in the experimental group and 15 children in the control group. Personal Information Form and Frostig Developmental Visual Perception Test were used as data collection tools. In the study, the preschool chess program prepared by the researcher was applied to the experimental group students for 8 weeks, 3 hours a week. As a result of the study, no significant difference was observed only in the sub-dimension of the shape-ground relationship of the test, but significant differences were observed in favor of the experimental group in all other sub dimensions. In addition, visual perception levels increased in the control group who did not receive chess education. This is considered to be the effect of preschool education.