Around the Table: Meyhane,Social Structure of Meyhane Culture as a Space of Gathering
Masanın Etrafında: Meyhane,Bir Aradalık ve Toplanma Mekanı Olarak Meyhane Kültürünün Sosyal Yapısı
  1. Tez No: 936025
  2. Yazar: BÜKE UYGUR
  3. Danışmanlar: DR. MARINA LATHOURI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Architectural Association School of Architecture
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi, Teorisi ve Eleştirisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
“Masanın Etrafında: Meyhane”, İstanbul'un meyhane kültürünün kalbine doğru bir yolculuktur; karmaşık sosyal yapılarını, kültürel dinamiklerini ve coğrafi sınırları aşan geniş anlamını ortaya çıkarır. Temelde, meyhane kültürünün belirli bir şehirle sınırlı olmadığını, aksine topluluk ve birliktelik alanı olarak masanın etrafında merkezleştiğini savunur. Masa'nın etkinliği, ölçeği ve coğrafyasını keşfederek,“Masanın Etrafında: Meyhane”meyhane kültürünün fiziksel sınırları aşarak, formal ve informal meyhanelerde belirgin özellikleri, ritüelleri ve tekrarlanan sosyal ve mekânsal unsurları içine alışını gösterir. Ayrıca, meyhanelerin tarihî süreçlerle kazandığı politik ve sosyal önemi ortaya koyar, bu mekanların kendi başlarına politik alanlar haline gelmelerini etkili bir şekilde gösterir. Meyhane kültürü, paylaşılan insanlık ve yerel olmakla birlikte ulusal olmayan bir fenomenin kutlaması olarak gelişir. Bu kültürel keşfin odak noktası masadır, bir bağlantılar kurma, topluluk geliştirme ve gelenekleri sürdürme katalizatörü olarak hareket eden bir alan. Meyhane masaları içinde, bireyler, mekânlar ve zaman arasındaki etkileşimlerle şekillenen dinamik ve uyumlu bir kültür keşfederiz. Bu araştırma yolculuğu, haritalar, şarkılar, şiirler, belgeseller ve röportajları içeren nitel araştırma yöntemlerinden beslenen çok disiplinli bir alanı kat eder. Meyhane kültürünün çok yönlü doğasını ortaya çıkarır, sosyal dinamiklerin, kolektif kimliklerin ve bu sevgi dolu alanlardaki güç ilişkilerinin incelikli müzakeresini açığa çıkarır. Meyhaneler, sosyal etkileşimin ön planda olduğu, kültürel ifadelerin geliştiği ve geleneksel uygulamaların korunması için bir sığınak bulduğu hayati merkezler olarak ortaya çıkar. Bu tez perspektifinden bakıldığında, masa, meyhane kültürünü şekillendiren ve sürdüren güçlü bir etken olarak ortaya çıkar, fiziksel sınırlarını aşarak kolektif hafızanın sembolü haline gelir. Esasen,“Masanın Etrafında: Meyhane”, meyhane kültürünün bilimine önemli bir katkıda bulunur, bu sosyal olguyu fiziksel tezahürlerinin ötesinde anlama derinliği sunar. Bize meyhane kültürünün, masalarının gelenekleri taşıyan araçlar olarak, kültürel uygulamaların ve mekanların direncinin ve uyum yeteneğinin bir kanıtı olduğunu fark etmeye çağırır.
Özet (Çeviri)
“Around the Table: Meyhane”explores the heart of Istanbul's meyhane culture, revealing its intricate social structures, cultural dynamics, and broader significance that transcends geographical boundaries. At its core, it argues that meyhane culture is not limited to a specific city but rather centres around the table as a site of community and togetherness. By exploring the agency and geography of the table, Around the Table: Meyhane demonstrates how meyhane culture transcends physical limits by encompassing distinct characteristics, rituals, and recurring social and spatial elements within formal and informal meyhanes. Moreover, it reveals that meyhanes acquire their political and social significance through historical processes, effectively becoming political spaces in their own right. Meyhane culture thrives as a celebration of shared humanity and the power of place-specific yet un-national phenomena. The focal point of this cultural exploration is the table itself, a space that acts as a catalyst for forging connections, nurturing community bonds, and perpetuating traditions. It is within the meyhane's tables that we discover a dynamic and adaptable culture shaped by the interactions between individuals, spaces, and time. This research journey traverses a multidisciplinary terrain, drawing from qualitative research methods encompassing maps, songs, poems, documentaries, and interviews. It unearths the multifaceted nature of meyhane culture, unveiling its rich tapestry of social dynamics, collective identities, and the nuanced negotiation of power relationships within these cherished spaces. Meyhanes emerge as vital hubs where social interaction takes centre stage, cultural expressions flourish, and traditional practices find a refuge for preservation. Through this thesis's lens, the table's scale emerges as a powerful agent in shaping and sustaining meyhane culture, transcending mere physical boundaries to become a symbol of collective memory. In essence,“Around the Table: Meyhane”contributes significantly to the scholarship of meyhane culture, providing a profound understanding of this social phenomenon beyond its physical manifestations. It beckons us to recognise that meyhane culture, with its tables as carriers of tradition, is a testament to the resilience and adaptability of cultural practices and spaces.