Socioeconomic conditions in Britain and their effects on the life of working-class people in Arnold Wesker's plays Chicken Soup With Barley and I'm Talking About Jerusalem
İngiltere'deki sosyoekonomik koşullar ve Arnold Wesker'in Chıcken Soup Wıth Barley ve I'm Talkıng About Jerusalem adlı oyunlarında işçi sınıfının hayatı üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 936026
  2. Yazar: FAROOQ UMER ABDULHADI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU ÖZYÖN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tez, sosyalist ideolojinin aile dinamikleri üzerindeki derin etkisini ve Arnold Wesker'in Chicken Soup with Barley ve I'm Talking About Jerusalem oyunlarında tasvir edildiği gibi, kapitalist bir toplumda bireylerin karşılaştığı engelleri analiz ediyor. Oyunlar, aile içindeki zıt siyasi bakış açılarının etkisini araştırmakta ve radikal veya muhafazakar eğilimler için potansiyeli vurgulamaktadır. Ayrıca, yabancılaşma ve sömürü temaları da dahil olmak üzere kapitalist sistemin yankılarını araştırmakta ve çeşitli siyasi sistemlerin uygulanabilirliğini sorgulamaktadır. Zorluklar ve hayal kırıklıkları karşısında, karakterler güçlü bir kararlılık sergilemekte ve savaşmadan teslim olmayı reddetmektedirler. Bu doğrultuda bu tez, Wesker'in oyunlarının insan doğasının karmaşıklıklarını nasıl araştırdığını, bireylerin daha ideal bir toplum arayışında karşılaştıkları zorluklara nasıl ışık tuttuğunu araştırmaktadır. Kişisel zaafların, toplumsal çerçevelerin etkilerini ve acımasız şekilde çalış(tırıl)manın insanlıktan çıkaran sonuçlarını ortaya koymaktadır. Tez, Wesker'in oyunlarında tasvir edildiği gibi, sosyalist ideolojinin derin etkisinin ve kapitalist toplumda bireylerin karşılaştığı engellerin kapsamlı bir analizini sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses the deep effect of socialist ideology on family dynamics and the obstacles encountered by individuals in a capitalist society, as portrayed in Arnold Wesker's plays Chicken Soup with Barley and I'm Talking About Jerusalem. The plays explore the impact of contrasting political perspectives within the family, emphasizing the potential for radical or conservative inclinations. They also explore the repercussions of the capitalist system, including themes of alienation and exploitation, and questions the feasibility of various political systems. In the face of adversity and disappointment, the characters display a strong determination and refuse to surrender without a fight. In accordance with this, this thesis explores how Wesker's plays examine the complexities of human nature, shedding light on the challenges individuals encounter in their quest for a more ideal society. It presents the impact of personal vulnerabilities, societal frameworks, and the dehumanizing consequences of relentless labour. The thesis offers a comprehensive analysis of the great impact of socialist ideology and the obstacles encountered by individuals in a capitalist society, as portrayed in Wesker's plays.