Yenilenebilir enerji kaynakları açısından AB-Türkiye kıyaslaması ve Türkiye'nin gelecekteki enerji vizyonu
European Union comparison in terms of renewable energy sources and Turkey's future energy vision
- Tez No: 936036
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Enerji bir ülkenin ihtiyaç duyduğu en önemli şeylerin başında gelir. Gün geçtikçe enerjiye artan talebin karşılanabilmesi için kaynakların sürdürülebilir olması gerekmektedir. Ülkeler kendi ihtiyacını karşılayacak kaynakları bazen ithal edebilmektedir. Bu ifadelerden yola çıkarak elektriğe olan ihtiyacın karşılanabilmesi adına fosil kaynaklı yakıtlar kullanılmaktadır. Günümüz enerji kaynakları açısından bu kaynakların bir gün biteceğini düşünürsek alternatif kaynak arayışına yönelmemiz gerekmektedir. İşte burada yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelim ortaya çıkmaktadır. Dünya geneline baktığımızda bu kaynaklara sahip ülkeler arasında önde gelmekteyiz. Sahip olduğumuz potansiyeli milli politika haline getirmeli ve atılacak adımların planlamasının iyi seviyede yapılarak enerjide dışa bağımlılığın önüne geçilerek ihtiyaçların karşılanabilmesi gerekmektedir. Ülkemiz yenilenebilir kaynakları açısından adımlar atmış olup güneş ve rüzgâr enerjisinde maliyetleri de düşünerek başlangıçlar yapmıştır. Bu çalışmada, Yenilenebilir enerji kaynajlarına neden yönelmeliyiz detaylı incelenmiştir. Ayrıca bu kaynakların ne olduğunun tanımları yapılarak ülkemiz bu konuda ne durumdadır sorusuna cevap verilmiştir. Dünyada atılan adımları ve bu kapsamda ortaklaşa yapılan konferans ve birçok anlaşmanın uygulanmaya koyulmasıyla ülkelerarası uygulamalar başlamıştır. Yenilenebilir enerjinin önündeki zorluklar ve olumsuz yönleri ortaya koyulmuştur. Çevre ile uyumlu olması açısından atılacak adımların da bu minvalde yapılması gerekmektir. Ülkemizin gelecekteki enerji vizyonuna değinilerek şuanda yapılan ve devam eden çalışmalara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Energy is one of the most important things a country needs. In order to meet the increasing demand for energy day by day, resources must be sustainable. Countries can sometimes import resources to meet their own needs. Based on these statements, fossil fuels are used to meet the need for electricity. Considering that today's energy resources will run out one day, we need to look for alternative resources. This is where the trend towards renewable energy sources emerges. When we look at the world in general, we are one of the leading countries with these resources. The potential we have should be turned into a national policy and the steps to be taken should be planned at a good level so that the needs can be met by preventing foreign dependency on energy. Our country has taken steps in terms of renewable resources and has made beginnings in solar and wind energy by considering the costs. In this study, why we should turn to renewable energy sources is examined in detail. In addition, the definition of what these resources are is made and the question of what situation our country is in this regard is answered. International practices have begun with the steps taken in the world and the joint conferences and implementation of many agreements in this context. The challenges and negative aspects of renewable energy have been revealed. In order to be compatible with the environment, the steps to be taken must be taken in this manner. The future energy vision of our country is touched upon and current and ongoing studies are included.