Kombine edilmiş ön koşullanma stratejilerinin atletik performansa etkileri
Effects of combined preconditioning strategies on athletic performance
- Tez No: 936055
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ŞAKİR AKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Egzersiz öncesi uygulanan çeşitli yöntemlerin performans üzerindeki etkileri, spor bilimleri alanında önemli bir araştırma konusudur. İskemik önkoşullanma (İsÖ) ve aktivasyon sonrası performans artışı (ASPA) protokolleri, bu bağlamda dikkat çeken iki yaklaşımdır. İsÖ, dokulara kan akışının geçici olarak kısıtlanması ve ardından yeniden sağlanması ile fiziksel kapasiteyi artırmayı hedeflerken, ASPA, yüksek şiddetli egzersizlerin ardından geçici performans artışı sağlamayı amaçlamaktadır. Her iki yöntemin de egzersiz performansı üzerindeki olumlu etkileri literatürde gösterilmiştir; ancak bu yöntemlerin bir arada kullanıldığı çalışmalar sınırlıdır. Bu çalışmanın amacı, İsÖ, ASPA ve İsÖ+ASPA yöntemleri ile yapılan ısınma sonrası anaerobik performansın değerlendirmesidir. Çalışmaya, yaşları 22,56±2,09 olan ve en az 3 yıl kuvvet antrenman geçmişine sahip 16 sağlıklı erkek katılmıştır. Katılımcıların boy uzunluğu 174,56±5,23 (cm), vücut ağırlığı 70,48 ± 9,15 (kg) ve VKİ 23,08±2,35 (kg/m2) olarak kaydedilmiştir. Araştırma, 48-72 saat aralıklarla toplamda 6 gün sürmüştür. İlk gün, katılımcılara çalışma hakkında bilgi verilmiş ve vücut kompozisyon ölçümleri yapılmış ve kullanılan yöntemler ile testlere aşinalık sağlamak amacıyla bir tanıtım seansı düzenlenmiştir. İkinci gün, 1 Tekrar Maksimum (1TM) testi uygulanarak bireysel maksimum kuvvet değerleri belirlenmiştir. Üçüncü günden itibaren, her bir katılımcıya kontrol, İsÖ, ASPA ve İsÖ+ASPA protokolleri randomize çapraz tasarım ile uygulanmıştır. Her uygulama sonrası Wingate Testi ile anaerobik performans ölçümleri yapılmıştır. İsÖ protokolü kapsamında, katılımcıların bacaklarına 50 mmHg ek basınçla üç döngü halinde 5 dakika oklüzyon ve 5 dakika reperfüzyon uygulanmıştır. ASPA protokolünde, katılımcılar Smith Machine kullanarak 1TM değerlerinin %80'i ile üç tekrar squat hareketi gerçekleştirmiştir. İsÖ+ASPA protokolünde ise İsÖ uygulamasının ardından ASPA protokolü tamamlanmıştır. Çalışma sonucunda maksimum güç değerlerinde anlamlı farklılıklar gözlenmiştir (p0,05). Ortalama güç ve relatif ortalama güç değerlerinde anlamlı bir fark bulunmamasına (p>0,05) rağmen, ASPA protokolünün diğer koşullara kıyasla daha yüksek değerler sağladığı görülmüştür. Minimum güç ve güç düşüşü değerlerinde protokoller arasında anlamlı bir fark saptanmamıştır (p>0,05). Bu çalışma, İsÖ ve ASPA protokollerinin anaerobik performans üzerindeki etkilerini karşılaştırmalı olarak incelemiştir. Bulgular, özellikle ASPA protokolünün maksimum güç üzerinde olumlu etkiler sağladığını, ancak protokollerin bir arada uygulanmasının bu etkileri artırmadığını göstermektedir. İsÖ ve ASPA yöntemleri, anaerobik performansı optimize etmek isteyen sporcular ve antrenörler için potansiyel faydalar sunabilir. Anahtar Sözcükler : İskemik önkoşullanma, Aktivasyon sonrası performans artırma, Anaerobik, Wingate
Özet (Çeviri)
Various pre-exercise methods that enhance physical performance are an important area of research in sports sciences. Ischemic preconditioning (IPC) and post-activation performance enhancement (PAPE) protocols are two noteworthy approaches in this context. IPC aims to enhance physical capacity by temporarily restricting and then restoring blood flow to the tissues, while PAPE seeks to provide transient performance enhancement following high-intensity exercises. Both methods have been shown in the literature to positively affect exercise performance; however, studies combining these two methods are limited. This study aims to investigate the effects of different conditions, including control, IPC, PAPE, and IPC+PAPE, on anaerobic performance using the 30-second Wingate Test. The study involved 16 healthy male participants aged 22.56 ± 2.09 years with a minimum of 3 years of strength training experience. The participants' height, body weight, and BMI were recorded as 174.56 ± 5.23 cm, 70.48 ± 9.15 kg, and 23.08 ± 2.35 kg/m², respectively. The research was conducted in a laboratory setting over six days, with intervals of 48-72 hours between sessions. On the first day, participants were informed about the study, their body composition was measured, and a familiarization session was conducted to introduce the methods and tests used. On the second day, the 1-Repetition Maximum (1RM) test was performed to determine individual maximum strength levels. From the third day onward, each participant underwent the control, IPC, PAPE, and IPC+PAPE protocols using a randomized crossover design. Anaerobic performance was measured using the 30-second Wingate Test after each application. In the IPC protocol, 50 mmHg additional pressure was applied to the participants' legs in three cycles of 5-minute occlusion and 5-minute reperfusion. In the PAPE protocol, participants performed three repetitions of squats at 80% of their 1RM using a Smith Machine. The IPC+PAPE protocol involved completing the IPC application followed by the PAPE protocol. During the Wingate Test, participants were subjected to resistance equal to 7.5% of their body weight and were instructed to exert maximal effort. Significant differences were observed in maximum power values (p0.05). Although no significant differences were found in average power and relative average power values (p>0.05), the PAPE protocol yielded higher values compared to the other conditions. No significant differences were identified among the protocols in terms of minimum power and power drop values (p>0.05). This study comparatively examined the effects of IPC and PAPE protocols on anaerobic performance. The findings indicate that the PAPE protocol positively impacts maximum power, whereas the combined application of IPC and PAPE does not enhance these effects. Both IPC and PAPE methods present potential benefits for athletes and coaches aiming to optimize anaerobic performance. Further research is needed to evaluate the long-term effects and applicability of these methods in different sports disciplines. Key Word :Ischemic preconditioning, Post activation performance enhancement, Anaerobic, Wingate.