BaTiO3 perovskit ince filmlerin bazı fiziksel ve elektrokromik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of some physical and electrochromic properties of BaTiO3 perovskite thin films
- Tez No: 936056
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞADAN KORKMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Katıhal Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez çalışmasında perovskit yapıya sahip seramik bir malzeme olan BaTiO3, Baryum titanat, (BT) ve grafen katkılı BT Termiyonik Vakum Ark tekniği ile plazması oluşturularak İndiyum kalay oksit (ITO) kaplı cam alttaş ve Flor katkılı kalay oksit (FTO) kaplı cam alttaş üzerine kaplanmıştır. ITO ve FTO kaplı cam alttaşlar üzerine büyütülen baryum titanat ve grafen katkılı baryum titanat ince filmlerin yüzey özelliklerini belirlemek için Atomik Kuvvet Mikroskobu, yapısal özellikleri X ışını kırınım cihazı ve Raman Spektroskopisi, kalınlık değeri için Filmetrics F20 interferometre, optik özellikleri için UV-Vis spektrofotometre cihazları kullanılmıştır. Üretilen filmlerin pürüzlülük değerlerinin düşük olduğu, kalınlıklarının 115-187 nm arasında değiştiği, geçirgenliklerinin ise %70-80 arasında değişmektedir. Üretilen numunelerin elektrokromik ve elektrokimyasal analizleri Gamry Reference 3000 potansiyostat ile yapılmıştır. Hazırlanan numunelerin görünür bölgede renklenmeleri için gerekli olan potansiyel belirlendikten sonra 20 mV/s, 40 mV/s, 80 mV/s ve 160 mV/s tarama hızlarında döngüsel voltametri analizleri yapılmıştır. Kronoamperometri analizi ile renklenme süreleri ve renklenme durumundaki geçirgenlikleri tespit edilmiştir. Potansiyostatik Elektrokimyasal Empedans Spektroskopisi yöntemi kullanarak Nyquist eğrisi ve bu eğriye uygun eşdeğer devre şemaları çizilmiştir. İnce filmlerin ömrü, ince filmlere grafen katkılanarak 15 ile 30 kata kadar artırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, BaTiO3, a ceramic material with perovskite structure, Barium titanate, (BT) and graphene doped BT were coated on Indium tin oxide (ITO) coated glass substrate and Fluorine doped tin oxide (FTO) coated glass substrate by creating plasma with Thermionic Vacuum arc technique. Atomic Force Microscope, XRD Device and Raman Spectroscopy for structural properties, Filmetrics F20 interferometer for thickness value and UV-Vis spectrophotometer devices for optical properties were used to determine the surface properties of barium titanate and graphene doped barium titanate thin films grown on ITO and FTO coated glass substrates. It was determined that the roughness values of the produced films were low, their thicknesses varied between 115-187 nm and their transmittances varied between 70-80%. Electrochromic and electrochemical analyses of the produced samples were performed with Gamry Reference 3000 potentiostat. After determining the potential required for the coloration of the prepared samples in the visible region, cyclic voltammetry analyses were performed at scanning speeds of 20 mV/s, 40 mV/s, 80 mV/s and 160 mV/s. Coloration times and transmittance in the coloration state were determined by chronoamperometry analysis. Using the potentiostatic electrochemical impedance method, the Nyquist curve and equivalent circuit diagrams suitable for this curve were drawn. The life of thin films increased 15 to 30 times by doping graphene to thin films.