Adenoid hipertrofisi olan eişkinlerde olfaktör bulbus hacminin ve koku fonksiyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of olfactory bulb volume and olfactory function in adults with adenoid hypertrophy
- Tez No: 936080
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER BERKİTEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ Adenoid hipertrofisi nazofarinksteki lenfoid dokunun büyüklüğünü ifade eden bir terimdir. Sıklıkla çocukluk döneminde görülen bu durum obstrüktif semptomlara sebep olur. Erişkinlerde sıklıkla gerileyip kaybolur. Ancak bazı erişkinlerde sebat edebilir. Bu durum burun tıkanıklığı, horlama, kulaklarda dolgunluk hissi gibi birçok semptoma sebep olabilir. Bu çalışmanın amacı adenoid hipertrofisi olan erişkin hastalarda olfaktör bulbus hacminin ve koku fonksiyonlarının değerlenmek ve literatüre katkı sağlamaktır. GEREÇ VE YÖNTEM Bu çalışma, Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu onayı ile yürütülmüş, prospektif, gözlemsel ve randomize olmayan bir çalışmadır. Araştırma, Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Kulak Burun Boğaz Kliniği'nde gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya, 21'i hasta ve 21'i kontrol grubunda olmak üzere toplam 42 birey dahil edilmiştir. Tüm katılımcılar 18 yaş ve üzerindeydi. Hasta grubu, Kulak Burun Boğaz polikliniğine başvuran ve muayene sonrası adenoid hipertrofisi tanısı alan bireyler arasından seçilmiştir. Bu gruba, olfaktör bulbus hacminin değerlendirilmesi ve adenoid dokusunun özelliklerinin belirlenmesi amacıyla manyetik rezonans görüntüleme (MRG) uygulanmıştır. Elde edilen MRG görüntüleri, Radyoloji Kliniği tarafından incelenmiş ve olfaktör bulbus hacimleri hesaplanmıştır. Ayrıca hasta grubuna koku testi uygulanarak koku fonksiyonlarına ilişkin veriler elde edilmiştir. Kontrol grubunu ise, daha önce farklı bir nedenle olfaktör bölgeye yönelik MRG çekilmiş ve adenoid hipertrofisi saptanmamış bireyler oluşturmuştur. Bu gruptaki olguların da olfaktör bulbus hacimleri aynı yöntemle hesaplanmış ve veriler toplanmıştır. Tüm veriler, IBM SPSS yazılımı kullanılarak istatistiksel analizlere tabi tutulmuştur. Anlamlılık düzeyi olarak p< 0,05 kabul edilmiştir. BULGULAR Hasta grubundaki 21 bireyin 11'i kadın, 10'u erkekti. Kontrol grubunda da benzer şekilde 11 kadın ve 10 erkek yer almaktaydı. Hasta grubunun yaş ortalaması 30,7±10,2 yıl, kontrol grubunun yaş ortalaması ise 30,4±7,7 yıl olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND OBJECTIVE Adenoid hypertrophy is a term that refers to the enlargement of lymphoid tissue in the nasopharynx. This condition, which is commonly seen in childhood, leads to obstructive symptoms. In adults, it usually regresses and disappears; however, in some cases, it may persist. Persistent adenoid hypertrophy in adults can cause various symptoms such as nasal congestion, snoring, and a feeling of fullness in the ears. The aim of this study is to evaluate the olfactory bulb volume and olfactory functions in adult patients with adenoid hypertrophy and to contribute to the literature. MATERIALS AND METHODS This is a prospective, observational, non-randomized study conducted with the approval of the Clinical Research Ethics Committee of Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu City Hospital. The research was carried out in the Otorhinolaryngology Department of the same hospital. A total of 42 participants were included in the study, comprising 21 patients and 21 control subjects. All participants were aged 18 years or older. The patient group consisted of individuals who presented to the Otorhinolaryngology outpatient clinic and were diagnosed with adenoid hypertrophy after clinical examination. Magnetic resonance imaging (MRI) was performed on the patient group to assess the olfactory bulb volume and to evaluate the characteristics of the adenoid tissue. The MRI scans were analyzed by the Radiology Department, and olfactory bulb volumes were calculated. Additionally, olfactory function was assessed through a standardized smell test administered to the patient group. The control group consisted of individuals who had previously undergone MRI of the olfactory region for unrelated reasons and who were confirmed to have no adenoid hypertrophy. Olfactory bulb volumes were calculated for this group using the same method, and data were collected accordingly. All data were statistically analyzed using IBM SPSS software. A p-value of