Sağlık çalışanlarında dijital okuryazarlığın teletıp kullanımı üzerinde etkisi: Bir özel hastane örneği
The effect of digital literacy on telemedicine use in healthcare professionals: A private hospital example
  1. Tez No: 936097
  2. Yazar: FATMA YEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Çalışmada sağlık çalışanlarında dijital okuryazarlığın tele tıp kullanımı üzerinde etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Eğitim durumları ve medeni durumları gibi demografik değişkenlerin dijital okuryazarlık ve tele tıp kullanımları arasındaki ilişkide farklılık gösterip göstermediğinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yapılan çalışma genel olarak sağlık personellerinde dijital okuryazarlığının tele tıp kullanımı üstündeki etkisinin ortaya koyulması açısından önem taşımaktadır. Araştırma nicel araştırma modellerinden biri olan kesitsel çalışma şeklinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma İstanbul ilinde faaliyet gösteren bir özel hastanede görev yapan 202 sağlık profesyoneli ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veriler Demografik Bilgi Formu, Dijital Okuryazarlık ölçeği ve Sağlık çalışanlarının Tele tıp Hakkındaki Düşünceleri anketi kullanılarak elde edilmiştir. Araştırmada veriler SPSS 22.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Çalışmadan elde edilen bulgularda yaşa, medeni duruma, eğitim durumuna ve görev tanımlarına göre dijital okuryazarlık ve tele tıp hakkındaki düşüncelerin istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar göstermediği tespit edilirken kadınların tele tıp hakkındaki düşünceleri erkeklerden daha yüksektir. Çalışmada dijital okuryazarlık ile tele tıp hakkındaki düşünceler arasında istatistiksel olarak yüksek düzeyde pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu ve dijital okuryazarlığın tele tıp hakkındaki düşüncelere istatistiksel olarak pozitif yönde anlamlı etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study aimed to examine the effect of digital literacy on the use of telemedicine in healthcare professionals. It was aimed to examine whether demographic variables such as educational status and marital status differ in the relationship between digital literacy and telemedicine use. In general, the study is important in terms of revealing the effect of digital literacy on the use of telemedicine in healthcare personnel. The research was conducted as a cross-sectional study, which is one of the quantitative research models. The research was carried out with 202 health professionals working in a private hospital operating in Istanbul. The data were obtained by using Demographic Information Form, Digital Literacy Scale and Healthcare Professionals' Thoughts about Tele-medicine Questionnaire. The data were analysed with SPSS 22.0 package programme. In the findings obtained from the study, it was determined that the thoughts about digital literacy and telemedicine did not show statistically significant differences according to age, marital status, educational status and job descriptions, while women's thoughts about telemedicine are higher than men. In the study, it was concluded that there is a statistically significant positive relationship between digital literacy and thoughts about telemedicine at a high level and that digital literacy has a statistically significant positive effect on thoughts about telemedicine.