Geleneksel seramiklerin çağdaş bir form ve renk anlayışıyla yeniden sunuluşu
Representation of traditional ceramics according to contemporary form and color concepts
  1. Tez No: 51167
  2. Yazar: VEDAT KACAR
  3. Danışmanlar: PROF. SEVİM ÇİZER
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 19
Özet
ÖZET Geleneksel Türk Çini Sanata, Türklerin Anadolu'ya giriş ler iyi e beraber 800 yıl boyunca değişerek ve gelişerek kendi özgün tarzını oluşturmuş bir seramik kültürüdür. Bugün ise Cumhuriyet Türkiye 'siyle başlayan günümüze ka dar süregelen gelenekseli oluşturan alt yapı ve soyut nesnel dengesi değişmiş sonuçta yeni arayışlar başlamıştır. Bu arayışlarda Çağdaş Türk Seramiğinin anlatım dilinin oluşumunda geleneksele ait birikimimizi göz ardı etmek yanlış olacaktır. Çünkü yeniyi yaratmada gerekli olan ipuçları gele nekselde mevcuttur. Bireysel bir tercih olarak başlayan“Geleneksel Seramik lerin Çağdaş Bir Form ve Renk Anlayışıyla Yeniden Sunuluşu”adlı bu projede amaç uygarlık öğesi sanatın sürekliliğini, bütünlüğü konusunu somut bir örnek haline getirmektir. Çağdaş Türk Seramiğinin anlatım dilinin oluşumunda gele neksel birikimlerin yer alması yeni arayışlara kapı açacağı bir gerçektir. Çağdaş anlamda yeniden üretimle Geleneksel Türk Seramiği otantikl iğinin dışında çagm yaşamında hayat bulabilecektir. IV
Özet (Çeviri)
SUMMARY Traditional Turkish Tile Art is a kind of ceramics which has been changed and developed during 800 years in Anatolia and formed its own style. Today the traditional forms in other words the balance between the objective and the abstract, have been changed and as a result of this new searches have started. In these searches which we try to form the Contemporary Turkish Ceramic* s expression style, it will be wrong if we ignore the accumulation of traditional products. Because the necessary hints, for creating new, exists in traditional products. In this project, titled“Representation of Traditional Ceramics According to Contemporary Form and Color Concepts”the aim is to form a concrete sample of art's continuity and eternity. In forming Contemporary Turkish Ceramic' s expression style, using the accumulation of traditional forms will surely open new doors to researchers. Traditional Turkish Ceramic' s except its authenticism will found it's place in contemporary life by reproduction. V