Komorlar Birliği'nde İslami bankacılığın gelişme potansiyelinin incelenmesi
The examination of Islamic banking development potential in the Union of the Comoros
- Tez No: 936154
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENSARİ YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Finans ve Katılım Bankacılığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Komorlar Birliği'nde İslami Bankacılığın Gelişme Potansiyelinin İncelenmesi" başlıklı bu çalışma, bölgedeki finansal sektördeki dönüşümleri anlamak ve Komorlar Birliği'nde İslami bankaların gelişme potansiyelini değerlendirmeyi, aynı zamanda İslami finans prensiplerine uygun bankacılık hizmetlerinin gelişimini teşvik etmek için önemli veriler sunmayı hedeflemektedir. Çalışma kapsamında, nicel araştırma yöntemlerinden korelasyon ve regresyon analizi kullanılmaktadır. Bu yöntemler, bankacılık sektörü ile ilişkili değişkenler arasındaki ilişkileri ve bu değişkenlerin birbirlerini nasıl etkileyebileceğini (tahmin edebileceğini) belirlemek amacıyla uygulanmaktadır. Verilerin toplanması için özellikle öğrenci nüfusu hedef alınmaktadır. Anketler, öğrencilerin İslami bankacılık hakkındaki bilgi düzeylerini, algılarını, beklentilerini ve finansal ihtiyaçlarını değerlendirmek için kullanılmaktadır. Araştırma, Komorlar Birliği finansal sisteminin İslami bankacılık açısından potansiyelini ortaya çıkarmayı ve bu alandaki büyümeyi teşvik etmek için öneriler sunmayı amaçlamaktadır. Sonuçlar, bankaların hizmet sunumunda ve ürün geliştirmede iyileştirmeler yapılmasına yardımcı olacak önemli bilgiler sunabilir. Bu çalışma, İslami bankaların Komorlar Birliği'ndeki gelişme potansiyelini anlamak ve sürdürülebilir kalkınma amacıyla bu alanda uygun stratejiler geliştirmek için önemli bir adımdır.
Özet (Çeviri)
This study titled“The Examination of Islamic Banking Development Potential in the Union of the Comoros”aims to evaluate the development potential of Islamic banks in the Union of the Comoros. The study intends to provide important insights into understanding the transformations in the region's financial sector and promoting the development of banking services in line with Islamic finance principles. Quantitative research methods such as correlation and regression analysis are employed in this study. These methods are applied to determine the relationships between variables associated with the banking sector and how these variables can predict each other. The data collection focuses particularly on the student population. Questionnaires are utilized to assess students' knowledge levels, perceptions, expectations, and financial needs regarding Islamic banking. The research aims to uncover the potential of Islamic banking in the Union of the Comoros financial system and provide recommendations to stimulate growth in this field. The findings may offer valuable insights to facilitate improvements in service delivery and product development by banks. This study represents a crucial step in understanding the development potential of Islamic banks in the Union of the Comoros and developing appropriate strategies in this field for sustainable development.