الوقف ودوره في معالجة اثار الجوائح
Vakıfların doğal afetlerle mücadeledeki rolü
- Tez No: 936162
- Danışmanlar: PROF. DR. OSAMA AL HAMWI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 280
Özet
Vakıf, insan yaşamının çeşitli yönlerini tamamlayan ve onurlu bir yaşamı engelleyen her şeyden kurtaran bir İslami mali kuruluştur. Alimlerimiz ona büyük önem vermiş ve fakihlerimiz, illet ile hüküm arasındaki ilişkiye dayanan içtihat ve çıkarımlara ulaşmak için akıllarını kullanmışlardır. Bu bağlamda,“Vakıfların Doğal Afetlerle Mücadeledeki Rolü”başlıklı bu doktora tezi önem kazanmaktadır. Bu çalışma, vakfın salgınların etkilerini ele alma yöntemlerindeki rolü ile ilgili çağdaş fıkıh meselelerinden bir hedefi gerçekleştirmeye odaklanmıştır. Tarihin ve eski vakıf tecrübelerinin incelenmesi, Kur'an ayetleri, Peygamber'in sünneti, selef-i salihin'in eserleri ve konuyu yakından veya uzaktan ele alan yazılar ve araştırmalardan delil getirme yöntemleri kullanılmıştır . Bu nedenle, sosyal, ekonomik, eğitim ve sağlık alanlarında olsun, vakfın bu etkilerle mücadeledeki tarihi ve kültürel rolünün önemli yönleri sunulmuştur. Araştırma, salgınların tanımını, tarihini ve toplum üzerindeki etkilerini, meşruiyetlerini, türlerini ve alimlerin bu konudaki tutumlarını açıklamıştır. Daha sonra vakfın bu etkileri ele alma rolü sunulmuş ve araştırma, tarihsel çıkarımların analiz edilmesi yoluyla kolektif bir vakıf kurulmasını önererek sonuçlandırılmıştır. Bu, vakfın kuruluş amaçlarını gerçekleştirmek için etkili bir araç haline gelmiştir. Bu tezi hazırlarken karşılaştığım zorluklar arasında, konunun şeriatla ilgili olarak helal ve haram meseleleriyle ilişkili olması ve çağdaş içtihatlar gerektiren çağdaş fıkhi meselelerden biri olması nedeniyle hassasiyeti ve doğrudan konumla ilgili kaynakların yetersizliği bulunmaktaydı. Araştırmanın sonunda, vakfın ve günümüzde sıkça karşılaşılan salgınlarla olan ilişkisinin incelenmesi için kurumlar ve kuruluşlar oluşturulması gerekliliği gibi sonuçlara ve önerilere ulaşılmıştır .
Özet (Çeviri)
Waqf is an Islamic financial institution that complements various aspects of human life, rescuing it from anything that hinders a dignified existence. Our scholars have given it great attention, and our jurists have applied their intellect to it, striving to derive rulings based on the relationship between cause and ruling . This underscores the importance of this doctoral thesis titled“ THE ROLE OF WAQFS IN DEALING WITH THE NATURAL DISASTERS”focusing on achieving a goal related to one of our contemporary jurisprudential issues: the role of waqf in methods of addressing the effects of pandemics. The methodology involved surveying history and the old experiences of waqf, citing Quranic verses, the Sunnah of the Prophet, the actions of the righteous predecessors, as well as writings and research that have addressed the topic directly or indirectly . Thus, important aspects of the historical and cultural role of waqf in confronting these effects were presented in various fields, whether social, economic, educational, or health. The research provided a description of pandemics, their history, and their impact on society, their legitimacy, types, and the stance of scholars on them. Following this, the role of waqf in mitigating their effects was discussed. The research concluded with the proposal to establish a collective waqf through the analysis of historical extrapolations to become an effective tool for achieving the goals for which it was established. There were challenges accompanying the preparation of this thesis, including the sensitivity of the topic due to its relation to Sharia (concerning the lawful and the unlawful) and as one of the contemporary jurisprudential issues requiring modern ijtihad (independent reasoning) based on searching for the cause and then deriving rulings accordingly, in addition to the scarcity of sources directly related to this topic . In conclusion, the research reached results and recommendations, including the necessity of forming bodies and institutions to study waqf and its relation to pandemics, which have become prevalent these days and have affected the entire nation.