تطوير استخدام المضاربة الشرعية في صناديق الاستثمار:صندوق الراجحي للمضاربة بالبضائع بالدولار الأمريكي أنموذجاً
Yatırım fonlarında şer'î mudarebenin geliştirilmesi: ABD Dolar bazlı al-Rajihi Mudarebe emtia fonu örneği
  1. Tez No: 936180
  2. Yazar: TAREK KHALEFA SALEM HUSSIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSAMA AL HAMWI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Bu çalışma, Şeriat Mudaraba kavramına, meşruiyetinin delillerine ve esaslarına ışık tutmayı ve Yatırım fonlarında Şeriat Mudaraba'nın uygulanmasına ilişkin Şeriat esaslarını, fon yöneticisi ile katılımcıları arasındaki sözleşmeye dayalı ilişki açısından açıklamayı amaçlamaktadır, Fonun faaliyetlerinin yatırım alanları açısından değerlendirilmesi ve fonun kullanımına ilişkin en önemli engel ve risklere ışık tutulması amaçlanmaktadır. Yatırım fonları ve riskten korunma mekanizmalarında Şeriat Mudaraba. Bu çalışmada, çalışmanın probleminin temsil ettiği ana soruyu cevaplamak amacıyla, Çalışmanın alt sorularını yanıtlamak için bilimsel araştırma literatürü aracılığıyla betimsel analitik yöntem kullanılmıştır, ABD DOLAR BAZLI AL-RAJİHİ MUDAREBA EMTİA FONU, Cinsinden çalışma modelini değerlendirin, Mali tablolarını analiz ederek ve bu modelin güçlü ve zayıf yönlerini belirterek, yatırım fonlarında spekülasyonun kullanımının geliştirilmesinde bundan faydalanmak. Çalışmada çok sayıda sonuç ve öneriye ulaşılmış olup bunlardan en önemlileri şunlardır: Fonların çoğu, geleneksel bankaları yönetme anlayışıyla yönetilmekte ve gerçek yatırımlara girmenin alternatifi olarak finansal aracılık rolünü üstlenerek faaliyet göstermektedir. risklere karşı oldukça muhafazakar bir yatırım ortamı. Harici bir yürütme otoritesi tarafından desteklenen bağımsız bir Şeriat denetim organı aracılığıyla geliştirilecektir. Çalışma, kapalı yatırım fonlarındaki reel yatırımlara erişim yoluyla tasarrufların harekete geçirilmesi, ticari işlemlerin kolaylaştırılması ve karların dağıtılması yoluyla Şeriat Mudaraba'nın kullanımının geliştirilmesine yönelik bir öneri sunularak sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to shed light on the concept of Sharia Mudaraba, the evidence of its legitimacy and its pillars, and to explain the Sharia foundations for applying Sharia Mudaraba in Mutual funds in terms of the contractual relationship between the fund manager and its participants, or in terms of the investment fields of the fund's activities, and to shed light on the most important obstacles and risks associated with using it. Sharia Mudaraba in Mutual funds and hedging mechanisms. This study used the descriptive analytical method, through scientific research literature, represented in answering the sub-questions of the study, leading to answering the main question represented in the problem of the study, and evaluating the study model of AL-RAJHI COMMODITYS MUDARABA FUND USD, by analyzing its financial statements, and stating its strengths. The weakness in this model is to benefit from it in developing the use of Mudaraba in mutual funds. The study achieved a number of results and recommendations, the most important of which are: Most funds are managed with the mentality of managing traditional banks and taking the role of financial intermediation as an alternative to entering into real investments, which makes them operate in a very conservative investment environment towards risks. It will be developed through an independent Sharia supervisory body by an external executive authority. The study concluded by presenting a proposal through which the use of speculation would be developed by mobilizing savings, facilitating trading operations and distributing profits, provided that this is done by accessing real investments in closed investment funds.