التكسب بوسائل التواصل الاجتماعي: دراسة فقهيَّة أخلاقيَّة
Sosyal medya aracılığıyla kazanç: Etik ve fıkhi açıdan bir değerlendirme
- Tez No: 936179
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KHALED DUGHIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada sosyal medya üzerinden para kazanma konusu hukuki (fıkhı)ve etik açıdan ele alınmıştır. Bu çalışma bir giriş ve üç ana bölümden oluşmuştur. Giriş bölümünde araştırmanın başlığını oluşturan terimlerin tanımına ve bu başlıkla ilgili kelimelere değindim. Kazanmanın dil ve terminolojideki anlamını ve bu araştırmada yer alan sosyal iletişimin anlamını açıkladım. Kazanmak temel bir unsur olan mala dayandığı için malın dil ve hukuk terminolojisindeki anlamını açıkladım. Sonra malın mahiyetinden ve bölümlerinden bahsettim. Birinci bölümde İslam hukukunda kazancı, kazançla ilgili beş Şer'i hüküm ve kazancın meşru ve caiz olabilmesi için kazanç üzerinde uyulması gereken kontroller açısından ele aldım. Sonra İslam hukukunun para kazanma konusundaki maksat ve amaçlarını anlattım. İkinci bölümde ise sosyal paylaşım sitelerinden kazanç elde etme, bu siteler üzerinden kazanmanın içerdiği görseller ve sosyal paylaşım siteleri üzerinden kazanmanın birey, aile ve toplum üzerindeki ahlaki etkilerinden bahsettim. Üçüncü bölümde sosyal medya siteleri üzerinden para kazanmanın hukuki tanımına ve sosyal medya üzerinden sözleşme yapmanın mahiyetine değindim. Ayrıca sosyal medya sitelerinde görüntülenen ve kazanç elde edilen içeriğin niteliğini de anlattım. Araştırma son olarak sosyal paylaşım sitelerinden para kazanmanın hukuki hükmüne değinilerek sonlandırıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, the subject of earning income through social media is addressed from the Islamic fiqh perspective as well as the ethical point of view. This study is inceptioned with a preface as an introductory chapter and three main chapters. In the introductory chapter, I explained the definition of the terms that comprise the research title and the terminology of the title. I explain the meaning of earning money, and social media. Since money is the foundation of all earning, I first explained the meaning of money linguistically and the fiqh terminology, then I mentioned the nature of money and its types, and in the first chapter I discussed earning in Islamic shari'a in terms of the five obligatory rulings related to earning, and the regulations on earning that must be adhered to in order for earning to be considered halal and permissible, then I explained the objectives of Islamic shari'a regarding earning money. As for the second chapter, I mentioned earning through social media networking sites, the archetype included in earning through these sites, and the moral effects and ethical implications of earning through the social media networking sites on the individual, family, and society. Then, in the third chapter, I presented the description of the shari'a of earning through social networking sites.