استخدام أسلوب أداء الأدوار في تطوير مهارات المحادثة لدى متعلّمي اللغة العربيّة من الناطقين بغيرها
Rol oynama tekniğinin yabanci dil olarak Arapça öğrenenlerin konuşma becerilerini geliştirmede kullanılmasi(Using role-play technique to improve speaking skills of learners of Arabic as a foreign language
  1. Tez No: 550901
  2. Yazar: SARA MANSOUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HAKKI SUÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Öğretmen ve öğrencinin eğitim sürecinde istenen sonuçları elde edebilmesi için mevcut öğretim tekniklerinin geliştirilmesi gerekmektedir. Bu çalışmamızda, konuşma becerisinin geliştirilmesi için“rol oynama”tekniği ele alınmıştır. Türkiye'de Arapça öğretiminde konuşma becerisinin geliştirilmesinde karşılaşılan zorluklar irdelenmiş, öğrencilerin öğrendiklerini uygun ortamlarda uygulamalarına yardımcı olmak üzere rol yapma tekniği detaylarıyla ele alınmıştır. Yabancılar için Arapça öğretiminde ders kitabı olarak kullanılan dört dil serisi, rol tekniği açısından incelenmiş, incelemede elde edilen verilen ışığında öğrencilerin konuşma becerilerini geliştirmek amacıyla söz konusu ders serilerinden“Silsilet el-Lisân”serisinin temalarına paralel olarak rol kartları tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Existing teaching techniques should be improved in order for teachers and students to be able to obtain the desired results in the process of education. This study considers“role-playing”technique to improve the speaking skill. Thus, the study scrutinises the challenges encountered in developing the speaking skill in teaching Arabic in Turkey, and it considers role-playing technique in detail to help students to apply what they have learnt to appropriate situations. Four series of books used as course books in teaching Arabic were analysed in this study from the aspect of role-playing technique and role cards were designed in parallel to the themes available in the book series“Silsilat al-Lisān”so as to improve the speaking skill in the light of the analysis results.