Acil servise nöbet ile başvuran hastalarda optik sinir kılıf çapı ölçümü tanı koydurucu olabilir mi?
Can optic nerve sheath diameter measurement be diagnostic in patients presenting to the emergency department with seizures?
- Tez No: 936206
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL KAYA, DOÇ. DR. YEŞİM İŞLER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, epilepsi hastalarında optik sinir kılıf çaplarının (OSKÇ) zaman içindeki değişimini incelemek ve ek hastalıkların OSKÇ üzerindeki potansiyel etkilerini değerlendirmektir. Ayrıca, bu parametrelerin klinik bulgularla ilişkisini ortaya koyarak, epileptik nöbetlerin optik sinir kılıfı üzerindeki etkilerini anlanması amaçlandı. Materyal ve Metot: Bu çalışma, Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'nde epilepsi nöbeti geçiren ve çalışmaya dahil edilen toplam 208 hasta üzerinde prospektif olarak yapılmıştdı. Çalışmaya dahil edilen hastaların demografik verileri, nöbet türleri, ek hastalıkları ve klinik özellikleri kaydedildi. Optik sinir kılıfı çapı ölçümleri, ultrasonografi yöntemi ile 0. ve 6. Saatlerde yapılmış ve bu ölçümler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olup olmadığı Wilcoxon Signed-Rank testi ile değerlendirildi. Ek hastalıklar ve klinik parametrelerle ilişkiler ise Spearman korelasyon testi ile incelendi. Bulgular: Hastaların ortanca yaşı 47 yıl (IQR: 30,25-63,75), %62'si erkekti. Çalışmaya dahil edilen hastaların %45,2'sinde epilepsi dışında ek hastalıklar mevcut olup, en yaygın ek hastalık hipertansiyon (HT) (n=43, %20,7) olarak belirlenmiştir. 0. ve 6. saat ölçümleri arasında sağ ve sol OSKÇ'de istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı (p>0,05). Ek hastalığı olan hastalarda, sağ ve sol OSKÇ ölçümleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklar bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the temporal changes in the optic nerve sheath diameter (ONSD) in patients with epilepsy and evaluate the potential effects of comorbidities on ONSD. Additionally, it seeks to explore the relationship between these parameters and clinical findings, aiming to better understand the impact of epileptic seizures on the optic nerve sheath. Materials and Methods: This study was conducted prospectively on a total of 208 patients with epilepsy presenting with seizures at the Bursa Yüksek İhtisas Training and Research Hospital Emergency Department. Demographic data, seizure types, comorbidities, and clinical features of the patients were recorded. Optic nerve sheath diameter measurements were performed at 0 and 6 hours using ultrasonography, and differences between these measurements were statistically analyzed using the Wilcoxon Signed-Rank test. The relationships between comorbidities and clinical parameters with ONSD were evaluated using the Spearman correlation test. Results: The median age of the patients was 47 years (IQR: 30.25-63.75), with 62% being male. Comorbidities were present in 45.2% of the patients, with hypertension (n=43, 20.7%) being the most common. No statistically significant difference was found between the right and left ONSD measurements at 0 and 6 hours (p>0.05). In patients with comorbidities, statistically significant differences were observed between the right and left ONSD measurements.