An investigation of the features of early foreign language education in Azerbaijan
Azerbaycan'da erken dönem yabancı dil eğitiminin özellikleri üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 936231
  2. Yazar: LAMİYA VALISHOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜL KASIM VARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu makalede yabancı bir dilin erken öğrenilmesinin neden önemli olduğu ele alınmaktadır. Çalışmada ayrıca okul öncesi çocukluğun tüm aşamalarında okul öncesi çocukların gelişimini anlatmaktadır. Bu bağlamda, okul öncesi öğrencilerinin materyali daha hızlı ve daha kolay öğrenmeleri için yabancı bir dil öğretme sürecini doğru bir şekilde düzenlemenin gerekliliği, öğretmenin öğrencileri motive etmek için dersleri eğlenceli, eğitici drama ve s. yöntemlerle düzenlenmesi konularına değinilmiştir. Araştırmanın katılımcıları Bakü'de (Azerbaycan) yabancı dil olarak İngilizce öğreten on deneyimli öğretmendir. On İngilizce öğretmeni ile yarı yapılandırılmış mülakat yöntemi ile veri toplanmıştır. Bakü şehrinde yapılan gözlemlerde, pek çok özel anaokulunda İngilizce eğitiminin bulunduğunu ve ebeveynlerin okul tercihinde bu ögenin tercih nedeni olduğu gözlemlenmiştir. Araştırmada öğretmenlerin eğitim yaklaşımları, ders yapma yöntemler gibi faktörler mülakatlardan nitel içerik analizi yöntemi ile edinilmiş ve farklı kategoriler altında incelenmiştir. Araştırma sonucunda, okul öncesi dönemde yabancı dil eğitiminin çocuklara öğretiminin daha verimli olduğu ve çocuklara yönelik farklı öğretim yöntemlerinin yabancı dil öğretiminde kalıcı sonuçları olduğu araştırma sonucunda ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The importance of studying foreign languages at a young age is covered in this research. Preschoolers' overall development is also included in the study. The research discussed how teaching foreign languages to preschoolers must be correctly organised for them to pick up the content more quickly and easily. It also discussed how teachers might make their courses enjoyable to inspire their pupils. Ten seasoned educators who work in Baku, Azerbaijan, who teach English as a foreign language are the study's participants. Ten English instructors participated in semi-structured interviews to provide data. Observations in Baku have demonstrated that many private preschools provide an English-language curriculum, which is the primary factor influencing parents' choice of school. Factors, including instructors' pedagogical approaches and lesson planning strategies, were gathered from interviews using the qualitative content analysis technique and analysed into many categories for the study. The study discovered that teaching preschoolers foreign languages was more successful and that using a variety of child-centered teaching strategies had a lasting impact on teaching foreign languages.