Studying the assessment knowledge and literacy levels of language instructors at foundation universities' preparatory schools
Vakıf üniversitelerinin hazırlık okullarında dil öğretmenlerinin değerlendirme bilgisinin ve okuryazarlık seviyelerinin incelemesi
  1. Tez No: 936234
  2. Yazar: ATİLLA OĞUZ KAĞAN KELEKCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ZABİTGİL GÜLSEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Dil değerlendirme bilgisi ve okur-yazarlığı, dil değerlendirme sürecindeki temel taşlardır. Dil değerlendirmenin amacı, öğrencilerin bilgi, beceri ve anlama düzeyleri hakkında sistemli bir şekilde bilgi toplayarak öğrencilerin ilerlemesini ve öğrenmelerini artırmaktır. Değerlendirme yoluyla dil öğretmenleri, öğrencilere geri bildirim sağlar ve onların öğrenme sürecini takip ederler. Ancak dil öğretmenleri, kullandıkları değerlendirme seçimlerinin nedenlerinin farkında olmayabilirler. Bu çalışmanın amacı, Türk olan İngilizce öğretmenlerinin değerlendirme okuryazarlıklarını ve kendi bilinç düzeylerini belirlemektir. Bu bağlamda, bu çalışma aynı zamanda öğretmenlerin değerlendirme bilgilerine olan kendi farkındalıklarının öğrenme üzerindeki etkilerini daha iyi anlamayı amaçlamaktadır. Bu araştırmada, veriler 56 dil eğitmeni tarafından yanıtlanan bir anket aracılığıyla toplanmıştır. Bu nicel verilere ek olarak, 10 gönüllü katılımcının yarı yapılandırılmış görüşmelerinin performansları aracılığıyla nitel veri de toplanmıştır. Karma yöntemler yaklaşımının uygulanmasıyla dil öğretmenlerinin değerlendirme okuryazarlık düzeylerinin eğitim seviyeleri ve öğretim deneyim süreleri ile olumlu bir şekilde etkilendiği ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak, dil değerlendirme okuryazarlığının ve bilgisinin önemli olduğu ve değerlendirmenin kalitesini artırarak eğitimin kalitesini iyileştirebilecek belirli faktörlerin bulunduğu sonucuna varmak mümkündür.
Özet (Çeviri)
Language assessment knowledge and literacy are the key stones in the language evaluation process. The aim of language assessment is to enhance the progress and learning of learners by systematically collecting information about their knowledge, skills, and comprehension. Through assessment, language instructors provide feedback to their students and follow the learning progress of their students. However, language instructors are not always aware of why they do the assessment practice choices that they employ. This study aims to identify Turkish EFL instructors' assessment literacies and their awareness of self-knowledge. Accordingly, this study also aims to learn more about the consequences of instructors' self-awareness of assessment knowledge on their learning. In this research, data is gathered through the utilization of a questionnaire answered by 56 language instructors. In addition to this quantitative data, qualitative data is collected through 10 voluntarily selected participants' performances of semi-structured interviews. Through the application of a mixed methods approach, it was discovered that the assessment literacy levels of language instructors are positively influenced by their level of education and the duration of teaching experience. All in all, it is possible to conclude that language assessment literacy and knowledge is vital and there are certain factors that can improve the quality of education through the betterment of evaluation.