Aizanoi'dan 2021-2023 yıllarında ele geçen kandiller
Lamps found in Aizanoi from 2021-2023
- Tez No: 936239
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Aizanoi, Kütahya ilinin güneybatısında yer alan, Çavdarhisar ilçesini de içerisine alan Örencik Ovası'nda bulunur. Kentin bilinen en erken tarihi MÖ 4. bin yıla kadar gider. Özellikle kent, ismini Roma Dönemi'ndeki faaliyetler ile duyurmuştur. Bu gelişimin izlerini mimaride, seramikte, heykeltıraşlık eserlerinde ve çeşitli küçük buluntularda görmek mümkündür. Bu noktada pişmiş topraktan üretilen kandiller de bizlere kentin tarihiyle ilgili bilgiler vermektedirler. En erken MÖ 2. yüzyılın sonları ile en geç MS 7. yüzyıla kadar izlerini takip edebildiğimiz kandillerin sadece tarihleri değil, üretim teknikleri ve miktarları da göz önünde bulundurulmuştur. Çalışmada yapılan incelemeler bahsi geçen bilgiler de değerlendirilerek gerçekleştirilmiştir. Bunun sonucunda elde edilen veriler görsel öğelerle de desteklenerek çalışmanın sonunda sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Aizanoi is located in the Örencik Plain, which includes the Çavdarhisar district, in the southwestern part of Kütahya province. The earliest known history of the city dates back to the 4th millennium BCE. The city notably gained prominence through activities during the Roman Period. Traces of this development can be observed in architecture, ceramics, sculpture works, and various small finds. In this context, terracotta lamps also provide us with information about the city's history. These lamps, which can be traced from the late 2nd century BCE to as late as the 7th century CE, were examined not only in terms of their dating but also considering their production techniques and quantities. The study was conducted by evaluating these mentioned aspects, and the resulting data were presented at the end of the study, supported by visual elements.