Kütahya'nın yöresel kıyafetlerinde bulunan motiflerin NFT'leştirilmesi
NFT modelling of motifs in local clothes of Kütahya
  1. Tez No: 936238
  2. Yazar: ABDUSSAMET DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT MERCİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Kültür, toplumların kimliğini oluşturan; dil, dini gelenek ve kıyafet gibi unsurlarla aidiyet duygusunu pekiştiren temel bir unsurdur. Fakat, kültürel değerler ve bu değerleri yansıtan göstergeler, gelecek nesillere aktarılması sürecinde bazı kayıplar yaşayabilmektedir. Yaşanan bu kayıplar, kültür miraslarının yok olma veya zarar görme tehlikesiyle karşı karşıya kalmasına neden olmaktadır. Yaşadığımız yüzyılda teknolojinin de gelişmesiyle dijital sanatlar alanında öne çıkan Nitelikli Fikri Tapu (NFT) teknolojisi, kültürel mirasın korunmasında, tanıtılmasında ve gelecek nesillere aktarılmasında önemli bir rol oynamaktadır. Bu bağlamda, Kütahya'nın yöresel kıyafetlerindeki motiflerin NFT'ye uyarlanması, bu kültürel mirasın korunması, aktarımı sırasında yaşanacak kayıpların minimize edilmesi ve tanıtılması için büyük bir öneme sahiptir. Bu tez çalışması, iki aşamadan oluşmaktadır. İlk aşamasında Kütahya'nın yöresel kıyafetleri, blok zincir teknolojisinin gelişimi ve çalışma şekli, NFT'lerin oluşturulmasından korunmasına kadar detaylı süreci ve popüler örnekleri yer alırken ikinci aşamasında yöresel kıyafetlerde bulunan belirlenmiş motiflerin yeniden yorumlanarak tasarlanması ve NFT platformlarında yayınlanması bulunmaktadır. Çalışma sonucunda NFT teknolojisinin olumlu ve olumsuz yönleri, kültürel eserlerin korunmasına ve tanıtılmasına etkileri yorumlanarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Culture is a fundamental element that forms the identity of societies and reinforces the sense of belonging through elements such as language, religious traditions and clothing. However, cultural values and the indicators reflecting these values may experience some losses in the process of transferring them to future generations. These losses cause cultural heritage to face the danger of extinction or damage. Non-Fungible Token (NFT) technology, which stands out in the field of digital arts with the development of technology in the century we live in, plays an important role in the protection, promotion and transfer of cultural heritage to future generations. In this context, the adaptation of the motifs in the local clothes of Kütahya to NFT is of great importance for the preservation of this cultural heritage, minimising the losses during its transfer and promoting it. This thesis study consists of two stages. In the first phase, the local clothes of Kütahya, the development and working style of blockchain technology, the detailed process from the creation to the protection of NFTs, and popular examples are included, while in the second phase, the determined motifs in local clothes are reinterpreted and designed and published on NFT platforms. As a result of the study, the positive and negative aspects of NFT technology, its effects on the protection and promotion of cultural artefacts were interpreted and evaluated.