Aizanoi Agora güney stoası'ndaki 1 no.lu dükkân
Shop no.1 in the south stoa of Aizanoi Agora
  1. Tez No: 897018
  2. Yazar: İBRAHİM CAN KAÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
“Aizanoi Agora Güney Stoası'ndaki 1 No.lu Dükkân”isimli bu çalışmada, Aizanoi Antik Kenti 2021 yılı kazı çalışmalarında açığa çıkarılan ve 1 No.lu Dükkân olarak adlandırılan yapı ve içerisinden ele geçen buluntular incelenmiştir. Yapıdan ele geçen seramikler ve sikkelerden hareketle burada hangi tip ürünlerin ticaretinin yapıldığı ve hangi tarihler arasında kullanıldığı saptanmaya çalışılmıştır. Çalışma kapsamında elli üç buluntu değerlendirilmiştir. Bunlardan kırk yedisini tüm veya tüme yakın parçalardan oluşan pişmiş toprak buluntular oluşturmaktadır. Söz konusu buluntular tipolojik olarak değerlendirilmiş ve benzerleri ile karşılaştırılmıştır. Diğer buluntu grubunu ise tarihlendirme için son derece önemli referans noktası olan sikkeler oluşturmaktadır. Bronz sikkeler içerisinde en erken tarihli örnek Aizanoi'da, İmparator Claudius (MS 41-54) adına basılan sikkedir. 1 No.lu Dükkân'dan ele geçen ve bir kısmı in-situ olan pişmiş toprak buluntular ve sikkeler ile yapının kandil ve/veya kandil ile ilişkili ürünlere yönelik olarak MS 1. ve 3. yüzyıllar arasında faal olarak kullanıldığı anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study titled“Shop No. 1 in the South Stoa of Aizanoi Agora”, the structure named Shop No. 1, which was unearthed during the 2021 excavations in the Ancient City of Aizanoi, and the finds discovered in shop were examined. Based on the ceramics and coins recovered in the structure, it was attempted to determine which type of products were traded here and between what dates they were used. Fifty-three finds were evaluated within the scope of the study. Forty-seven of these are terracotta finds consisting of whole or nearly complete fragments. The finds aforementioned were evaluated typologically and compared with similar ones. The other group of finds consists of coins, which is an extremely important point of reference for dating. The earliest example of bronze coins is the coin minted in Aizanoi in behalf of Emperor Claudius (AD 41-54). The terracota finds and coins discovered in Shop No. 1, some of them in situ, indicate that the building was actively used for oil lamps and/or lamp-related products between the 1st and 3rd centuries AD.