Endülüs Arap edebiyatında nesir
Prose in Andalusian Arabic literature
- Tez No: 936277
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN SOYUPEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 296
Özet
Endülüs, edebî, ilmî ve kültürel birikimi ile pek çok çalışmaya konu olan önemli bir literatüre sahiptir. Edebiyat alanında kaleme alınan nesir örnekleri de bu literatürün önemli bir parçasıdır. Dönemsel olarak veya özel konu başlıkları halinde yapılan ayrımlar ile Endülüs nesrine dair birçok araştırma yapılmıştır. Endülüs nesir faaliyetinin tamamını konu edinen bu çalışma ise konu ile ilgili çalışmaları da dikkate alarak, edebî ve ilmî nesir konularında örnek metinler ile ilmî eserleri tek bir çalışmada derlemeyi amaçlamaktadır. Endülüs nesir faaliyetleri çalışmanın tamamında aynı perspektiften incelemeye tabi tutulmuştur. Bu bağlamda siyasî dönemlere göre tertib edilen çalışmada öncelikle her dönemde, nesir çalışmalarına dair dönemin genel durumu hakkında kısaca bilgi verilmiş, ardından nesir konuları, edebî ve ilmî nesir olmak üzere iki ana başlıkta ele alınmıştır. Edebî nesir kısımlarında hitabet ve kitabet örneklerine yer verilmiş, makâme ve edebî tenkit türleri de ihmal edilmemiştir. İlmî nesir bölümlerinde ise dinî, sosyal ve fennî eserler başta olmak üzere önemli eserler ve müellifleri üzerinde durulmuştur. Bazı dönemlerde tabakât ve fihrist eserleri de konuya dahil edilmiştir. Ayrıca Endülüs ilim ve edebiyat literatüründe çalışmalarıyla iz bırakan meşhur âlimlerin ve eserlerinin tanıtımı müstakil başlıklar altında yapılmıştır. Endülüs'te nesri geliştiren unsurlar ile Doğu İslâm dünyasının nesir faaliyetlerine olan etkilerine de sık sık yer verilmiştir. Endülüs Arap edebiyatında nesir faaliyetinin doğuşu ve gelişimi, edebî nesir örnekleri, ilmî eser telifleri ve önemli âlimler genel hatlarıyla bir bütün halinde çalışmada aktarılmıştır. Ortaya konulan edebî ve ilmî eser külliyatı açısından değerlendirildiğinde Endülüs, Arap edebiyatının başarılı bir dönemi olarak kabul edilmelidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Andalusia has an important literature that has been the subject of many studies with its literary, scholarly and cultural accumulation. Prose examples written in the field of literature are also an important part of this literature. Various studies have examined Andalusian prose either through a chronological framework or by focusing on specific themes. This study, which addresses the entirety of Andalusian prose activities, aims to compile exemplary texts on literary and scholarly prose, as well as scholarly works, into a single comprehensive study, while also taking into account previous research on the subject. Andalusian prose activities have been examined from the same perspective throughout the study. In this context, in the study, which is organized according to political periods, firstly, brief information is given about the general situation of prose studies in each period, and then according to their subjects, they are discussed under two main headings as literary and scholarly prose. In the sections on literary prose, examples of khitaba (oratory) and kitaba (epistolary writing) are provided, alongside discussions on maqamat (rhymed prose) and literary criticism. The sections on scholarly prose emphasize significant works and their authors, particularly in the fields of religious, social, and scholarly studies. In certain periods, tabaqat (biographical dictionaries) and fihrist (catalogs or bibliographies) are also incorporated into the discussion. Furthermore, notable scholars who left their marks in Andalusian scholarly and literary literature and their works were introduced under separate headings. The factors that contributed to the development of prose in Andalusia, as well as the influence of the prose activities of the Eastern Islamic world, are frequently highlighted throughout the study. The emergence and evolution of prose activities in Andalusian Arabic literature, including literary prose examples, scholarly works, and prominent scholars, is presented comprehensively in this study. From the perspective of the literary and scholarly corpus it produced, Andalusia should be recognized as a successful period in the history of Arabic literature.