The role of tourism in enhancing Türkiye soft power: Challenges, opportunities and strategic developments
Turizmin Türkiye'nin soft power geliştirme rolü: Zorluklar, fırsatlar ve stratejik gelişmeler
  1. Tez No: 936276
  2. Yazar: SARAH EL OUALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM MENSUR AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Uluslararası İlişkiler, Tourism, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma turizmin Türkiye'nin gücüne etkisini incelemiştir. Turizmin ülkenin küresel imajını nasıl etkilediğine vurgu yaparak Türkiye'nin tarihi, kültürel ve ekolojik zenginliğine bakıyor. Araştırma, turizmin ekonomik katkıları, kültürler arası alışverişler ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) gibi kuruluşların uluslararası pazarlama kampanyaları hakkında tartışıyor. Ayrıca ırkçılık, bölgesel eşitsizlikler ve Türk diasporasının rolü de dahil olmak üzere konular ve öneriler hakkında çatışmaları barındırıyor. Uluslararası işbirlikleri, KSS ve tıp turizmi de Türkiye'nin turizm gücünün önemli yönleri olarak incelenmektedir. Bu çalışma, Türkiye'nin bahse konu alanları dikkatle analiz ederek uluslararası etki kazanmak için turizmi kullanmadaki zorluklarını, fırsatlarını ve rolünü değerlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
This work examined the effect of tourism on Türkiye's soft power. It looks at the historical, cultural, and ecological richness of Türkiye with an emphasis on how tourism contributes to impact the global image of the country. The research discusses about the tourism economic contributions, cross-cultural exchanges, and international marketing campaigns by organizations like the Türkiye Tourism Promotion and Development Agency (TGA). But also about issues and recommendations, including racism, regional inequalities, and the role of the Turkish diaspora. International collaborations, CSR, and medical tourism are also examined as important facets of Türkiye's soft power. This work evaluates Türkiye's challenges, opportunities, and role in using tourism to gain international influence by carefully analyzing these fields.