Enderunlu Hasan Yâver'in Divân'ında sosyal hayat unsurları
Social life elements in the Divân of Enderunlu Hasan Yâver
  1. Tez No: 936282
  2. Yazar: AHMED AHMED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞAH GAYE FİDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada Enderunlu Hasan Yȃver'in Divân'ı ele alınarak şairin eserinde kullandığı sosyal hayat unsurlarının tespit edilmesi amaçlanmıştır. Enderun'da yetişmiş şairlerden biri olan Hasan Yȃver, genç yaşta vefat etmesi sebebiyle Klasik Türk Edebiyatı alanında çok bilinmeyen şairlerdendir. Günümüze ulaşan üç eseri olan şairin, eserleri incelendiğinde duru ve yalın bir üslubunun olduğu, kendine has bir söyleyiş tarzı oluşturduğu görülmektedir. Çalışmada, Kaplan Üstüner'in 2017 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca e-divân olarak yayımlanan“Enderunlu Hasan Yȃver Divânı”adlı eseri esas alınmıştır. Yȃver'in Divân'ının sosyal hayat algısı ile incelenmesinin Türk edebiyatı alanında daha sonra yapılacak çalışmalar için kaynaklık etmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma altı ana bölümden oluşmaktadır: Giriş, Enderunlu Hasan Yȃver'in Hayatı, Edebi Kişiliği ve Eserleri, 18. Yüzyılda Osmanlı Devleti'nin Siyasi, Edebi, Sosyal Durumu, Enderunlu Hasan Yȃver'in Divân'ında Sosyal Hayat Unsurları, Sonuç, Kaynakça. Yȃver'in Divân'ında tespit edilen sosyal hayat malzemeleri on dokuz başlıkla sınırlandırılmıştır: Dini-tasavvufi kişiler, tarihi ve efsanevi kişiler, aşk hikâyelerinin kahramanları, şairler, ülke, şehir ve yer adları, âdetler ve gelenekler, atasözleri ve deyimler, meslekler, tipler, kumaşlar ve giyecekler, mekânlar, ekonomik düzen, eğitim, şiir, yiyecek-içecekler, mutfak kültürü, sağlık, günlük eşyalar, renkler, doğa, zaman ile ilgili kavramlar bu sıralamayla incelemeye tabi tutulmuştur. Yȃver, Divȃn'ında pek çok sosyal hayat unsuruna değinerek 18. Yüzyıl Osmanlı toplumunun yaşamına ayna tutmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify the social life elements used by the poet in his work by examining the Divân of Hasan Yȃver from Enderun. Hasan Yȃver, one of the poets who grew up in Enderun, is one of the lesser-known poets in the field of Classical Turkish Literature due to his death at a young age. When the poet, who has three works that have survived to the present day, is examined, it is seen that he has a clear and simple style and has a unique style of expression. The study is based on Kaplan Üstüner's work titled“Divân of Hasan Yȃver from Enderun”, which was published as an e-divan by the Ministry of Culture and Tourism in 2017. It is aimed that the examination of Yȃver's Divan with the perception of social life will be a source for future studies in the field of Turkish literature. This study consists of six main sections: Introduction, Life of Enderunlu Hasan Yȃver, His Literary Personality and Works, Political, Literary and Social Situation of the Ottoman Empire in the 18th Century, Elements of Social Life in Enderunlu Hasan Yȃver's Divân, Conclusion, References. The social life materials identified in Yȃver's Divân are limited to nineteen headings: Religious-Sufistic figures, historical and legendary figures, heroes of love stories, poets, names of countries, cities and places, customs and traditions, proverbs and idioms, professions, types, fabrics and clothing, places, economic order, education, poetry, food and beverages, culinary culture, health, daily objects, colors, nature, concepts related to time are examined in this order. Yȃver touched upon many elements of social life in his Divan and held a mirror to the life of the 18th century Ottoman society.