Kırdağ'ının (Oltu-Erzurum) bitki çeşitliliğinin araştırılması
Investigation of plant diversity of kirdağ (Oltu-Erzurum)
- Tez No: 936283
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Bu çalışmada Doğu Anadolu Bölgesi, Erzurum'un kuzeydoğusundaki Oltu İlçesinde yer alan Kırdağ'ının bitki çeşitliliği araştırılmıştır. Yöntem: 05 Nisan 2021-30 Eylül 2021 tarihleri arasında araştırma alanından bitkiler toplanmıştır. Toplanan bitkilerin floristik analizleri yapılmıştır. Bulgular: Yapılan analizler sonucu 62 familya ve 209 cinse ait; 222 tür, 63 alttür ve 32 varyete olmak üzere toplam 317 takson belirlenmiştir. Bu taksonların fitolojik inceleme ve analizleri sonucu; 37 (%11.67) taksonun endemik olduğu tespit edilmiştir. Fitocoğrafik bölgesi belirlenen taksonlardan 86 (%27.12)'sı İran-Turan, 41 (%12.93)'i Avrupa-Sibirya, 12 (%3.78)'si Karadeniz ve 12 (%3.78)'si Akdeniz flora bölgesine aittir. 1 taksonun kozmopolit olduğu ve 165 (%52.05) taksonun fitocoğrafik bölgesinin belli olmadığı belirlenmiştir. Taksonların sistematik birimlere dağılışı; Bryophta (Karayosunları) 1, Pteridophyta (Eğreltiler) 1 ve Spermatophyta (Tohumlu bitkiler) 315 takson şeklindedir. Spermatophyta'ya ait taksonlardan 5 tanesi Gymnospermae'ye (Açık tohumlu bitkiler) ve 310 tanesi Angiospermae'ye (Kapalı tohumlu) aittir. Angiospermlerden 276 takson Magnoliopsida ve 34 takson ise Liliopsida sınıfında yer almaktadır. En çok takson ihtiva eden familyalar sırasıyla Asteraceae 29 (% 9.15), Fabaceae 28 (%8.83), Lamiaceae 26 (%8.20), Brassicaceae 26 (% 8.20) ve Rosaceae'dir 26 (% 8.20). En çok takson ihtiva eden cinsler ise sırasıyla Centaurea 8 (% 2.52), Salvia 8 (% 2.52), Astragalus 7 (% 2.20), Alyssum 5 (%1,57) ve Ranunculus 4 (%1,26) olarak belirlenmiştir. Sonuç: Bitkisizleşme ve toprak erezyonunun olmaması, endemik ve tehlike altındaki türlerin korunabilmesi için floranın hayat döngüsünü tamamlamasına imkân verecek önlemler alınmalı, ağaçlandırma yapılırken doğal bitki örtüsünün rekabet gücünü kısıtlamamalıdır.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, the plant diversity of Kırdağ, located in Oltu District, northeast of Erzurum, Eastern Anatolia Region, was investigated. Method: Plants were collected from the research area between 05 April 2021 and 30 September 2021. Floristic analyzes of the collected plants were made. Findings: As a result of the analysis, 62 families and 209 genera; A total of 317 taxa, including 222 species, 63 subspecies and 32 varieties, were identified. As a result of phytological examination and analysis of these taxa; 37 (11.67%) taxa were found to be endemic. Of the taxa whose phytogeographic region was determined, 86 (27.12%) belong to the Iran-Turan, 41 (12.93%) belong to the European-Siberian, 12 (3.78%) belong to the Black Sea and 12 (3.78%) belong to the Mediterranean flora region. It was determined that 1 taxon was cosmopolitan and the phytogeographic region of 165 (52.05%) taxa was unknown. Distribution of taxa into systematic units; Bryophta (Mosses) is 1, Pteridophyta (Ferns) is 1 and Spermatophyta (Seed plants) is 315 taxa. Of the taxa belonging to Spermatophyta, 5 belong to Gymnospermae (Gymnosperms) and 310 belong to Angiospermae (Angiosperms). Among the angiosperms, 276 taxa are in the Magnoliopsida class and 34 taxa are in the Liliopsida class. The families containing the most taxa are Asteraceae 29 (9.15%), Fabaceae 28 (8.83%), Lamiaceae 26 (8.20%), Brassicaceae 26 (8.20%) and Rosaceae 26 (8.20%). The genera containing the most taxa were determined as Centaurea 8 (2.52%), Salvia 8 (2.52%), Astragalus 7 (2.20%), Alyssum 5 (1.57%) and Ranunculus 4 (1.26%). Conclusion: In order to avoid devegetation and soil erosion, and to protect endemic and endangered species, precautions should be taken to allow the flora to complete its life cycle, and afforestation should not restrict the competitiveness of natural vegetation.