Muhammed Hamdi Yazır'a göre ontolojik ve kozmolojik kanıt (Hak Dini Kur'ân Dili tefsiri bağlamında)
Ontological and cosmological evidence according to Muhammed Hamdi Yazır (In the context of the interpretation of the True Religion of the Qur'an Language)
- Tez No: 936284
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SIDIKA OKTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Bu araştırmada, Muhammed Hamdi Yazır'ın tefsirinde ayetleri yorumlarken Tanrı'nın varlığına delil olarak kullandığı ontolojik ve kozmolojik deliller incelenmektedir. Araştırmanın temel amacı, Yazır'ın Tanrı'nın varlığına delil olarak gösterdiği ontolojik ve kozmolojik kanıtlar hakkındaki felsefi görüşlerinin ortaya konulmasıdır. Araştırma kapsamında; ontolojik ve kozmolojik delillerle ilgili olarak varlık-evren-Tanrı, Tanrı-âlem, âlem-kanıt, sebep-müsebbip ilişkisi ile nedensellik ilkesi gibi konulardaki görüşleri de incelenmiştir. Ayrıca vücûd, vâcibü'l-vücûd, vahdet, vücûd-vahdet-kesret kavramları ile kavramlar arasında kurduğu ilişkiler de analiz edilmeye çalışılmıştır. Yazır, ontolojik kanıtı açıklarken“vücûd”kavramını“gerçek varlık”olarak tanımlar ve“vâcibü'l-vücûd”kavramını“mutlak var olan”veya“varlığı zorunlu olan”olarak ifade eder. Ona göre, varlık âlemi (mahlûkat), Allah'ın (Hâlık) karşısında gölge ve hayalden ibarettir. Zorunlu Varlık olan Allah, tektir. O'nun dışındaki her şey, O'na muhtaçtır. Yaratılmış varlıklar, gerçek varlık (Allah) karşısında gölge gibidir. Yazır kozmolojik kanıta evrenin var oluşu üzerinden Tanrı'nın varlığına ulaşmayı amaçlarken yer verir ve yoktan yaratılmış tüm varlıkların Allah'ın kudretine delil olduğunu belirtir. Evren, hem içsel (enfüsî) hem de dışsal (âfâkî) delillerle Tanrı'nın varlığına işaret etmektedir. Nedensellik ilkesi bağlamında ilk sebep Allah'tır. O'nsuz hiçbir şey var olamaz. Evrende birlik vardır ve bu birlik yaratıcının varlığına kanıt oluşturmaktadır. Evren, Allah'ın varlığını ve birliğini gösteren bir kitaptır. Sonuç olarak Yazır Tanrı'nın varlığına delil getiren ayetleri tefsir ederken hem Kur'an'ın kendi delillerini hem de filozofların delillerini birlikte felsefi birikimiyle uyum içinde yorumlamıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research examines the ontological and cosmological evidence for the existence of God in the tafsir of Muhammad Hamdi Yazir. It covers the philosophical foundations of Yazır's ontological and cosmological arguments and his approach to these evidences. The main purpose of the research is to reveal Yazır's philosophical approaches to ontological and cosmological proofs for the existence of God. Within the scope of the research; Topics such as being-universe-God, God-world, world-evidence, causality and causality principle are included. In addition, his approach to concepts such as wujûd, wajibü'l-wujûd, wahdat, wujud-wahdat-kesret relationship is discussed. While explaining the ontological proof, Yazır defines the concept of“vücûd”as“real being”and expresses the concept of“vâcibü'l-vücûd”as“that which exists absolutely”or“whose existence is obligatory”. According to him, the world of existence (creature) consists of shadows and dreams in the face of Allah (Khaliq). Allah, the Necessary Being, is one. Everything outside of Him is in need of Him. Created beings are like shadows in the face of the real being (Allah). In Yazır's approach, the cosmological argument aims to reach the existence of God through the fact that the universe exists. He states that all created beings are evidence of God's power. The universe points to the existence of God with both internal (infusi) and external (âfâkî) evidences. In the context of the principle of causality, the first cause is God. Without Him, nothing can exist. There is unity in the universe, it is proof of the existence of the creator. The universe is a book that shows the existence and unity of God.