Multi-criteria analysis in naval ship design
Askeri gemi tasarımında çok kriterli analiz
- Tez No: 936323
- Danışmanlar: PROF. DR. FOTIS PAPOULIAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gemi Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Marine Engineering, Mechanical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: NAVAL POSTGRADUATE SCHOOL
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sistem Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 269
Özet
Çok sayıda optimizasyon problemi, çoklu ve genellikle karşıt kriterlere sahip sistemleri içerir. Bu tür karşıt kriterler, uzun yıllardır sivil ve askeri gemi tasarım çalışmaları için bir sorun olmuştur. Bu sorun, operasyonel geçmişi çok sınırlı olan veya hiç olmayan yeni gemi türleri düşünüldüğünde daha da önem kazanmaktadır. Bahse konu çok kriterli tasarım optimizasyon problemlerinin üstesinden gelmek için bir takım yaklaşımlar önerilmiştir. Bu Tez, bu sorunları ele almak için Parametre Uzayı Araştırması (PSI) tekniğini takip eder. PSI yöntemi, MOVI (Multi-criteria Optimization and Vector Identification) adlı bir yazılım paketi ile uygulanmaktadır. MOVI yazılımı ile birlikte PSI tekniği kullanılarak iki gemi tasarım optimizasyon modeli incelenmiştir. İlk örnek, daha önce diğer optimizasyon yöntemleriyle çalışılan bir dökme yük gemisi tasarım modelidir. Nispeten küçük boyutlu olması ve mevcut çalışmaların mevcudiyeti nedeniyle seçilen bu model, önerilen yaklaşımın özelliklerini göstermek ve doğrulamak için kullanılmıştır. Daha gerçekçi bir örnek, daha fazla sayıda parametre, kriter ve fonksiyonel kısıtlamalar içeren“MIT Fonksiyonel Gemi Tasarım Sentez Modeli”ne dayanmaktadır. Bu model için yürütülen bir dizi optimizasyon çalışması, önerilen yaklaşımın bir askeri gemi tasarım ortamında uygulanabileceğini ve minimum hesaplama çabasıyla büyük bir tasarım parametre uzayında çalışma imkanı sağlanabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Numerous optimization problems involve systems with multiple and often contradictory criteria. Such contradictory criteria have been an issue for marine/naval engineering design studies for many years. This problem becomes more important when one considers novel ship types with very limited or no operational record. A number of approaches have been proposed to overcome these multiple criteria design optimization problems. This Thesis follows the Parameter Space Investigation (PSI) technique to address these problems. The PSI method is implemented with a software package called MOVI (Multi-criteria Optimization and Vector Identification). Two marine/naval engineering design optimization models were investigated using the PSI technique along with the MOVI software. The first example was a bulk carrier design model which was previously studied with other optimization methods. This model, which was selected due to its relatively small dimensionality and the availability of existing studies, was utilized in order to demonstrate and validate the features of the proposed approach. A more realistic example was based on the“MIT Functional Ship Design Synthesis Model”with a greater number of parameters, criteria, and functional constraints. A series of optimization studies conducted for this model demonstrated that the proposed approach can be implemented in a naval ship design environment and can lead to a large design parameter space exploration with minimum computational effort.