ABD'nin siber güvenlik politikasının analizi
Analysis of the US cyber security policy
  1. Tez No: 936322
  2. Yazar: BÜŞRA ORAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bilgi güvenliğinin ana alt başlıklarından biri olan siber güvenlik, elektronik bilgi ve verilerin korunmasına odaklanır. Siber güvenliğin tarihi internet tarihi ile paralellik gösterir. 1990'lı yıllarda alanın uzmanları tarafından ilk kez dile getirilen siber güvenlik kavramı, teknik bir konu olmaktan çıkarak uluslararası ilişkilerin konusu haline gelmiştir. Bill Clinton Dönemi'nde (1993-2001) siber güvenlik, temel güvenlik politikalarından biri olmuştur. Bill Clinton, Siber güvenliği ulusal kritik altyapıların korunması çerçevesinde değerlendirmiştir. 11 Eylül 2001 sonrası George W. Bush ise siber güvenliği ulusal güvenliğin bir parçası haline getirmiş ve siber güvenlik politikalarını hayata geçirmiştir. Çalışma, geçmişten günümüze ABD'nin siber güvenlik politikalarını analiz etmeyi amaçlamaktadır. 11 Eylül saldırısı öncesi ve sonrası ABD'nin siber güvenlik politikalarını değerlendiren çalışma, 11 Eylül saldırısının teknolojik boyutunu mercek altına alır.
Özet (Çeviri)
Cybersecurity, one of the main subheadings of information security, focuses on the protection of electronic information and data. The history of cybersecurity parallels the history of the internet. The concept of cybersecurity, first mentioned by experts in the field in the 1990s, has ceased to be a technical issue and has become a subject of international relations. During the Bill Clinton Era (1993-2001), cybersecurity became one of the basic security policies. Bill Clinton evaluated cybersecurity within the framework of protecting national critical infrastructures. After September 11, 2001, George W. Bush made cybersecurity a part of national security and implemented cybersecurity policies. The study aims to analyze the cybersecurity policies of the USA from past to present. The study evaluates the cybersecurity policies of the USA before and after the September 11 attacks and examines the technological dimension of the September 11 attacks.