Rüzgar ve güneş enerjisi yatırımlarında vergi muafiyet ve istisnaları
Tax exemptions and exceptions for wind and solar energy investments
  1. Tez No: 936326
  2. Yazar: AYÇA UĞANTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENKER GÖKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Hukuk, Energy, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Vergiler devlet harcamalarının finansmanı olarak önemli bir yere sahiptir. Ancak belirli amaçlarla bu vergilerin toplanmasından devletler tarafından vazgeçilebilmektedir. Devletler tarafından belirli yatırım faaliyetlerinin desteklenmesi amacıyla vergi kolaylıkları uygulanmaktadır. Rüzgar ve güneş enerjisi yatırımlarına uygulanan vergi muafiyet ve istisnaları da bu kapsamda uygulama alanı bulmaktadır. Tez çalışmasının birinci bölümünde devletlerin vergilendirme yetkilerinden bahsedilmiş, vergilerin mali ve mali olmayan amaçları incelenmiştir. Yönlendirici vergilendirme kavramından bahsedilerek vergi harcaması, vergi kolaylıkları, vergi muafiyet ve istisnaları ve vergi teşvikleri kavramlarının tanımları yapılmıştır. İkinci bölümde enerji kavramı tanımlanmış enerji kaynakları inceleme konusu yapılmıştır. Yenilenemeyen enerji kaynakları, çevreye olan zararları, bu kaynakların tükenebileceği çerçevesinde incelenerek neden yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının arttırılması gerekliliğinin ortaya çıktığından bahsedilmiş ve enerji üretilmesinde nasıl kullanıldığı aktarılmış, rüzgar ve güneş enerji yatırım sistemleri inceleme konusu yapılmış, bu sistemlerinin içerdiği unsurlar aktarılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde rüzgar ve güneş enerjisi yatırımlarının devletler tarafından teşvik edilmesinin nedenleri belirtilerek, bu teşviklerin sağlanması için uygulanan vergi kolaylıkları örneklendirilmiş, devamında ise rüzgar ve güneş enerjisi yatırımlarına sağlanan damga vergisi, gelir vergisi, kurumlar vergisi, gümrük vergisi, katma değer vergisi, emlak vergisi, enerji vergisi ve özel tüketim vergisi kolaylıklarından Türkiye'de bulunan ve bulunmayan vergi kolaylığı düzenlemeleri, örnek verilmiş olan devletlerdeki düzenlemeler karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. Türkiye'de uygulanan vergi kolaylığı düzenlemelerindeki eksiklikler tespit edilmiş ve tespit edilmiş olan eksiklikler kapsamında bu eksikliklerin giderilmesine ilişkin öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Taxes have an important role in financing government expenditures. However, the collection of these taxes can be dispensed with by governments for certain purposes. Tax facilities are applied by governments to support certain investment activities. Tax exemptions and exceptions applied to wind and solar energy investments also find application in this context. In the first part of the thesis, the taxation powers of states are mentioned and the fiscal and non-fiscal purposes of taxes are analyzed. The concept of progressive taxation is mentioned and the concepts of tax expenditures, tax facilities, tax exemptions and exceptions and tax incentives are defined. In the second chapter, the concept of energy is defined and energy sources are analyzed. Non-renewable energy sources, their damages to the environment, and the fact that these resources may be depleted are examined within the framework of why it is necessary to increase the use of renewable energy sources and how they are used in energy production, wind and solar energy investment systems are examined and the elements contained in these systems are explained. In the third part of the study, the reasons for the encouragement of wind and solar energy investments by the governments are stated, the tax facilities applied to provide these incentives are exemplified, and then the tax facilities provided for wind and solar energy investments, such as stamp tax, income tax, corporate tax, customs tax, value added tax, real estate tax, energy tax and special consumption tax facilities, which are available in Turkey and which are not available in Turkey, are evaluated by comparing the arrangements in the states that are given as examples. The deficiencies in the tax simplification regulations applied in Turkey have been identified and suggestions have been presented to overcome these deficiencies within the scope of the identified deficiencies.